За прогнозами експертів, крупа має подешевшати приблизно на 20%.

Це все тому, що цьогоріч цією культурою засіяли значно більші площі, ніж минулого року. Якою буде ціна на гречку та коли чекати зниження цін на полицях магазинів? Про це йшлося в сюжеті телеканалу «Київ».

Ще донедавна Україна була третьою країною у світі за експортом гречки. Але так було раніше. Останні роки держава вирощує лише половину від своєї потреби. Решту ж цієї культури ми імпортували з Росії, Казахстану та Білорусі.

«Україна із 2017-го року скоротила посіви гречки на половину. Через це культура припиняє бути для нас стратегічною. Тож до 24-го лютого, ми на 50% залежали від росії. І це ознака їхньої «спецоперації», яка почалася ще з 2017-го. Вони почали етап гібридної війни саме з галузі гречкосіїв. Агресивною політикою росіяни за останні роки довели до того, що ми майже в 10 разів зменшили виробництво гречки. От минулого року Україна імпортувала 21 700 тонн гречки. З них близько 13 000 тонн ввезли з росії та білорусі», – каже виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.

Звісно ж, після 24 лютого постачання гречки із країн-агресорок припинилися. Відповідно, запаси цієї культури в Україні почали закінчуватися. Тому й підскочила ціна. І порівняно з початком року вона виросла приблизно вдвічі.

«Цього року дуже-дуже висока ціна на гречку. Вона була спровокована величезним дефіцитом наприкінці травня й червня. Гречка коштувала 100 гривень. І це не обґрунтована економічно ціна», – зазначає генеральний директор компанії хлібопродуктів Віктор Дорошенко.

Але є й приємні новини – скоро російська гречка нам буде не потрібна. Бо цьогоріч цієї культури українські аграрії насіяли значно більше, ніж минулого. А це близько 120 тисяч гектарів замість 70 тисяч.

«Цього року врожай гречки буде достатній, порівняно з іншими культурами. Адже для гречки були сприятливі умови, аби вона виросла. Тому зараз ціни впали із 40 тис. грн весною до 20 тис. грн за тонну для нас, як виробників», – каже фермер Михайло.

Як наслідок ціна впаде і в роздробі: «Рівень цін на зерно ми очікуємо приблизно 20 000-25 000 за тонну. Тобто крупа в магазинах коштуватиме 55-60 грн. Тож в половину ціна на гречку буде зменшена. А зниження відчутні будуть в магазинах з середини вересня», – додає Віктор Дорошенко.

Урожай гречки збиратимуть вже в найближчі тижні. І він має повністю забезпечити потреби всієї України. Тож як кажуть: нехай буде гречка, аби не суперечка.

Анжеліка Музиченко

Фото: піксабей