Патронатна служба полку «Азов» розповіла про обмін тілами військових, у якому стані повернені з полону бійці та про меморіал в пам’ять загиблих азовців.

Команда, яка у 2014 році об’єдналась для допомоги «Азову», сьогодні допомагають одному з найпотужніших батальйонів України. Патронатна служба «Азову» – унікальна для України благодійна організація, що опікується пораненими, загиблими бійцями та їхніми родичами. Служба бере на себе організаційні, транспортні та документальні проблеми, йдеться у сюжеті телеканалу Київ.

Керівниця патронатної служби Олена Толкачова каже, що найважче – це робота з тілами бійців, які приїжджають в рамках обміну. Адже більшість воїнів у жахливому невпізнаному стані.

«90% упізнання робитиметься через ДНК експертизу, встановлення особи. Бо там нема з чим судово-медичним експертам [працювати]. Тим паче, бажано, щоб родичі це не бачили. Ми їх відмовляємо. Неповинна ця картина залишатись потім у них на все життя перед очима», – каже Олена Толкачова.

Є рідні, які розуміють, що більше ніколи не побачать своїх дітей, тому просять принести хоча б землю з Маріуполя.

«Є у нас мами, які просять, якщо буде така можливість, коли ми звільнимо Маріуполь, привезти хоча б горстку землі маріупольської, «щоб ми знали, що по цій землі ходив наш син, наш брат рідний»», – додає керівниця патронатної служби.

З початком повномасштабного вторгнення обсяги роботи колосально зросли. Разом із тим почались проблеми із придбанням трун. Всі запаси, які були до війни, були вичерпані в перший місяць війни. Патронатній службі «Азову» довелося запустити власне виробництво трун.

«У таких трунах стидно навіть було передавати батькам. Зроблені на колінках. Держава в цьому не винна. Просто так склались обставини, що така кількість загиблих, що навіть трун не вистачало спочатку», – розповідає Олена Толкачова.

Підтримати фінансово Патронатну службу може кожен охочий. Для цього на сайті supportazov.com треба обрати функцію «Підтримати поранених». Команда супроводжує поранених бійців до подальшої реабілітації.

«Є хлопці, які прямо рвуться вже назад мерщій у стрій. Є такі, що перед цим треба трошки підлікувати. Ампунанти всі такі [кажуть] «мені потрібен спортивний протез, з яким я можу бігати, я буду там кулеметником»», – резюмує керівниця патронатної служби полку «Азов» Олена Толкачова.

На честь загиблих захисників Маріуполя у столиці хочуть побудувати меморіал. Понад 2000 українських героїв поховають на спільному кладовищі на Співочому полі.

Ніно Тодуа

Фото: Фейсбук