Чи можуть українці, які до повномасштабної війни установили собі сонячні електростанції, не боятися залишитись без світла? Як працюють сонячні панелі та чи спроможні вони повноцінно замінити мережеве енергопостачання.

Потужність домашньої сонячної електростанції (СЕС) зазвичай сягає 15 кіловат. Подібна станція установлена на даху багатоквартирного будинку в Броварах, де живе Вікторія.

«Це був комплекс, він передбачався як резервне джерело живлення для дахової котельні. І однією зі складових була сонячна станція», – розповідає Вікторія.

Станція може генерувати до 14-ти тисяч кіловат-годин за весняно-літній період. Принцип її роботи простий: сонячне проміння потрапляє на панелі, після чого  електростанція виробляє струм, який іде в мережу. Та для живлення всього будинку його недостатньо.

«Ми не можемо від сонячної станції, яка знаходиться на даху чи фасаді «заживити» повністю всі потреби, всі квартири», – пояснює енергетичний експерт Максим Бабаєв.

Одна квартира в середньому споживає 300 кіловат-годин на місяць, каже Вікторія. Тому енергії сонця в літній період вистачає на кілька десятків квартир.

Осінньо-зимовий період складно назвати продуктивним для домашньої СЕС. Холодного зимового сонця для панелей недостатньо. Генерація електроенергії різко зменшується і тоді її вистачає лише для невеликих електроприладів, продовжує Максим Бабаєв.

«Взимку ми зможемо живити усі прилади від сонячної станції. Чому? Тому що взимку якраз виробництво сонячної енергії падає, а потреба в електроенергії у сучасних квартирах доволі високі. В будь-якому разі, навіть якщо це невелика потужність, декілька панелей, є якісь акумулятори – як мінімум люди зможуть живити не потужні прилади», – акцентує експерт.

Жителі будинку із СЕС навіть подумати не могли, що їхня станція одного дня може стати єдиним джерелом енергії. Тому з початком повномасштабної війни вони купили автономний інвертор, завдяки якому станція стала незалежна від мережевого підключення, а це означає, що у їхньому домі завжди є струм, хоч і в невеликій потужності.

«Її можна розглядати, як резервне джерело живлення, наприклад, для того, щоб зарядити ці самі мобільні телефони, ноутбуки, павербанки. Можливо, приєднати якісь не дуже енергоємні… Я зараз говорю саме про осінньо-зимовий період, або якщо приєднати не дуже енергоємні прилади, то це як варіант» – резюмує Вікторія.

Сонячна станція дала жителям будинку змогу облаштувати в підвалі кілька розеток та насос для подачі води зі свердловини. Тож у разі потреби вони зможуть перечекати небезпеку в укритті з водою, світлом та теплом.

Автор: Анастасія Ісаєва

Фото: піксабей