Меморіальна синагога, яка зводиться у Бабиному Яру, за документами зазначена як "мала архітектурна форма".

Відео процесу свторення деталей синагоги, яка має назву “Місце для роздумів”, опублікував Меморіальний центр “Бабин Яр”.

Зазначається, що це символічна синагога та місце для молитви. Будівлю 12 метрів заввишки спроектував швейцарський архітектор Мануель Герц. А конструкторські та художні роботи, за інформацією центру, виконали українські механіки, інженери та митці.

Подібно до книги, синагога відкриватиметься та закриватиметься за допомогою спеціального механізму. Цей механізм працює без електрики, за принципом руху транспорту по рейках, лише від дій рук людини. Автор цього конструкторського рішення Ярослав Новицький, доцент кафедри технічної механіки і динаміки машин Інституту інженерної механіки та транспорту Національного університету “Львівська політехніка“, – описують проект у Меморіальному центрі.

Додають, що сам об’єкт виготовлений із амбарного дуба 100-річної давнини з різних куточків України. Деревину брали зі старих розібраних закинутих споруд.

Стіни символічної синагоги оздоблюються візерунками і текстами молитов, які повторюють інтер’єр старовинних синагог у Західній Україні – в Ходорові та Гвіздці, які були знищені під час Другої світової війни. Стеля прикрашена візерунками карти зоряного неба, яким воно було ввечері 29 вересня 1941 року – в день, коли почалися перші масові розстріли в Бабиному Яру. Зорі зображені у вигляді квітів“, – розповіли автори про концепцію синагоги.

Також вказується що конструкція будівлі розрахована на 100 років служіння.

Як писало раніше видання Kyiv Media, активне встановлення синагоги почалося 25 березня. На будівельному паркані довкола будівництва був розміщений паспорт об’єкта, в якому вказувалось, що дана конструкція є “малою архітектурною формою”.

Kyiv Media

З моменту появи новин про створення меморіальної синагоги довкола проекту розгорівся скандал. Так, у лютому меморіальний благодійний фонд “Бабин Яр” виступив із заявою проти будівництва. Перша прчина – благодійний фонд вважає створення такого об’єкта “потенційно небезпечним для міжнародного іміджу України”, зкрема – через причетність російських бізнесменів до проекту меморіалу.

Важливо, щоб будь-які проекти, які стосуються культури та політики пам’яті України, відбувалися без участі нашого ворога – Росії“,  – йшлося в заяві.

Фонд також назвав це будівництво незаконним через те, що синагогу хочуть встановити на території Кирилівського православного кладовища. У Меморіальному центрі “Бабин Яр” повідомили, що провели дослідження радаром і розкопуваннями і встановили, що на цьому місці немає жодних поховань.

Також зауважили, що ця синагога є не культовою спорудою, а радше арт-об’єктом і може бути розміщена в будь-якому приміщенні. І цей арт-об’єкт також може бути місцем для молитви.

Kyiv Media

Не зважаючи на ці запевнення, благодійна організація “Міжнародний меморіальний благодійний фонд “Бабин Яр” звернулась до Окружного адміністративного суду Києва з проханням заборонити будівництво синагоги-МАФу.

Відповідачем позову є Міністерство культури та інформаційної політики України, третьою особою – Благодійна організація “Благодійний фонд “Меморіал Голокосту “Бабин Яр“, – йдеться у повідомленні суду від 29 березня.

Також у заяві позивачі просять зупинити дію погодження проектної документації  та надання дозволу на виконання робіт Благодійній організації “Благодійний фонд “Меморіал Голокосту “Бабин Яр”. Дозвіл був наданий відповідним листом Міністерства культури від 22 січня 2021 року.

Наразі суд визначає, чи є правові підстави зупиняти будівництво“, – зазначилив ОАСК.

Нагадаємо, раніше у мережі авторів проекту меморіалу “Бабин яр”, серед яких є росіяни, звинуватили в антисемітизмі.

Фото: Kyiv Media