Це лише попередні оцінки від Асоціації рітейлерів — реальна цифра прямих збитків буде набагато більшою.

Про це свідчать дані дослідження, проведеного у травні Асоціацією рітейлерів України та Українською радою торгових центрів (УРТЦ), повідомляє прес-служба Асоціації рітейлерів в новому релізі.

До підрахунку потрапили 295 торговельних компаній — великих мереж та малих підприємців. Загальна цифра втрат по цим мережевим рітейлерам складає 50,7 млрд грн.

Під час дослідження торговельним компаніям пропонувалося оцінити втрати в нерухомості, обладнанні, товарних і складських запасах та ін. за період з 24 лютого до 23 квітня 2022 року, без урахування втраченої вигоди. Генеральну сукупність дослідження склали 295 мережевих роздрібних компаній України, представлені 28 549 магазинами та торговельною площею 15,4 млн кв. м. Зокрема, в дослідженні представлені малі компанії, де працює від 3 до 20 торгових точок (таких 43%), середні компанії (21-50 точок) – 25% та великі мережі, де працює понад 50 об’єктів (32%).

Загальний обсяг прямих збитків торговельної сфери оцінюється в 50,7 млрд грн (у середньому 30 475 грн на 1 кв. м площі ушкоджених торгових точок, або 17,4 млн. грн на один пошкоджений магазин). За даними дослідження, з 50,7 млрд грн збитків 41% припадає на ушкодження будівель, приміщень магазинів, інженерних мереж, оздоблення тощо. Збитки по товарних залишках у магазинах (оцінка за закупівельною ціною) та втрати обладнання склали по 17%, втрати товару на складах – 14%, збитки складським, виробничим, офісним будівлям/приміщенням та обладнанню в них (які знаходились у власності компаній) склали 9%, ще 2% становлять інші збитки.

«50,7 млрд – це далеко не всі прямі збитки, яких зазнав український рітейл. На цьому етапі ми порахували тільки найбільші та найактивніші мережеві компанії. Багато малих регіональних мереж, не мережеві підприємства, торгові точки на ринках залишаються не пораховані. Тому реальна цифра прямих збитків буде набагато більшою. Крім того, ми ще не рахували загальних втрат рітейлу, куди мають увійти недоотримані за 3 місяці війни прибутки з урахуванням їх постійного росту. У підсумку сума може бути в 3-4 рази більшою», – стверджує Максим Гаврюшин, голова Української ради торгових центрів.

У розрізі товарних груп найбільше постраждали продовольчі мережі – 60% від збитків по галузі. На другому місці – fashion-рітейлери, втрати яких склали 11% галузі торгівлі. До трійки найбільш постраждалих галузей торгівлі входять й продавці електроніки та побутової техніки – 7% від збитків по галузі.

За даними дослідження, станом на 23 лютого 2022 року в середньому працювало 96 торгових точок на одну компанію, середній розмір торгової точки – 540 кв. м. Через два місяці від початку бойових дій продовжило працювати 70% торгових точок від довоєнної кількості на 74% площ від обсягу площ довоєнного періоду (тобто 20 060 магазинів загальною площею 11,4 млн кв. м з 28 549 магазинів від довоєнного періоду). Протягом двох місяців військових дій істотних збитків було завдано 2 910 торговим точкам площею 1,6 млн кв. м (10% торгових точок від довоєнної кількості та 11% від площі), 30% торгових точок залишалися закритими через два місяці після початку війни.

Фото: прес-служба асоціації