У ТКЕ кажуть, що названа ціна на газ - умовна та нереальна.

Про це повідомили в прес-службі «Укртеплокомуненерго».

В асоціації нагадали, що з жовтня в столиці, та й по всій Україні, можуть зрости тарифи на опалення. Ціна зміниться орієнтовно на 40%.

Однак в Укртеплокомуненерго запевняють, що це не вирішить, а лише поглибить системну кризу в тепроенергетиці. Водночас нові угоди на закупівлю газу від НАК «Нафтогаз України» для ТКЕ називають дискримінаційними.

«До початку опалювального сезону залишилося близько 3-х місяців. Тому усі гілки влади в Україні мають зосередити увагу на врегулюванні кризи в теплоенергетиці. Необхідно якомога швидше вирішити усі питання щодо умов та обсягів закупівлі газу, врегулювання заборгованості ТКЕ за газ, щоб опалювальний сезон 2021/2022 пройшов стабільно», — зазначив Сергій Дунайло, віце-президент Міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго» під час спільного прес-брифінгу Київської міської держадміністрації, КП «Київтеплоенерго» та Асоціації міст України і Укртеплокомуненерго.

Нагадаємо, за запропонованими ГК «Нафтогаз Трейдинг» угодами, ціна газу становитиме 7,6 грн/куб. м, а його транспортування — 1,6 грн/куб. м. При цьому вартість газу у структурі тарифів «Київтеплоенерго» досягає 80%.

У ТКЕ запевнили, що виконати умови договорів на газ, наданих теплопостачальникам, наразі виконати неможливо. А названа ціна – умовна та нереальна.

«За цими умовами вже з листопада вони будуть змушені зупинити теплопостачання, бо не зможуть оплатити газ: враховуючи вартість попередньої оплати за листопад місяць і залишок за жовтень — оплата буде майже 110%. Жодне підприємство теплової галузі в Україні не має такої фінансової спроможності», – пояснили в ТКЕ.

Цікаво, що за підрахунками теплопостачальників, визначених Нафтогазом обсягів газу за цією ціною не вистачить для забезпечення тепловою енергією не тільки населення, а й інших категорій споживачів. Це значить, що вони будуть докуповувати близько 30% необхідних обсягів газу за ціною 12 121 грн за 1 тис. куб.м і міксувати ціну.

Відтак, реальна ціна газу у ТКЕ буде на рівні 9 грн/куб.м, замість задекларованої у договорі 7,42 грн/куб.м. Також підприємства ТКЕ вимушені будуть врахувати цю ціну при розрахунку тарифу на теплову енергію. Окрім цього, ще є розподіл газу, вартість якого в сьогоднішніх тарифах більшості компаній врахована на рівні 735 грн за 1 тис. куб.м газу, а по факту становить 2 300 грн за 1 тис. куб. м.

У разі, якщо теплопостачальники не виконають умов оплати з угоди, то на них чекатимуть штрафи.

«Наприклад, якщо ТКЕ не виконують умови оплати (по жовтню це 30% попередня оплата і 70%, до 22 листопада, кінцева оплата за жовтень), вже в листопаді газопостачальник на весь обсяг відпущеного чи спожитого, але не повністю оплаченого палива, має право нарахувати 10% штрафних санкцій. Припустимо, підприємство спожило газу на 1 млн грн, а заплатило 900 тис. грн. То в цьому випадку 10% штрафних санкцій нараховується не на 100 тис. грн заборгованості, а на весь 1 млн грн. При цьому на 100 тис. грн заборгованості нараховується ще пеня у розмірі подвійної облікової ставки, на сьогодні це 15%, 6% річних і 3% інфляційних. Тобто маємо штрафні санкції як на весь обсяг спожитого газу, так і на залишок боргу. Тобто, відповідно до прикладу, за 100 тис. грн заборгованості за спожитий природний газ, підприємство повинне буде сплатити більше 120 тис. грн штрафних санкцій і відповідно, ще сплатити і 100 тис. грн заборгованості», – пояснили в ТКЕ.

Окрім цього, у договорі визначено, що підприємства ТКЕ зобов’язані укласти з банком «добровільно-примусові» договори на безакцептне списання. Це, за даними ТКЕ, може потягти за собою повернення спецрахунків і продовження вимивання коштів підприємства, необхідних для проведення ремонтних робіт, виплати заробітної плати тощо.

Водночас у ТКЕ певні, що без врегулювання газових боргів ТКЕ та законодавчих змін галузь не має шансів на врегулювання системної кризи.

Зокрема комунальники зазначають, що наразі в Україні потрібні серйозні законодавчі зміни, аби не допустити повторення цієї ситуації в майбутньому.

Насамперед наголошують, що потребує термінового прийняття у другому читанні законопроект № 3508-д. Він має дозволити підприємствам ТКЕ позбавитися тягаря у 50 млрд грн, який не дозволяє нормально працювати в ринкових умовах. Крім того, такий борг є причиною ризику, що у будь-який момент роботу ТКЕ можуть зупинити, навіть серед зими — якщо не НАК «Нафтогаз України» чи ТОВ «Нафтогаз Трейдинг», то оператори газорозподільних мереж (облгази). Також повинні бути внесені зміни до Державного бюджету щодо наявності джерела коштів на відшкодування різниці в тарифах на теплову енергію.

Щодо цього вже направлено відповідні звернення до президента України, Кабміну та РНБО.

Цікаво, що за розрахунками підприємств ТКЕ, ціна теплової енергії повинна зрости від 15 до 40% залежно від структури споживачів у тому чи тому місті. Однак, без подальшого втручання усіх гілок влади у врегулювання кризи в ТКЕ, оперативності та злагодженості їхніх дій, є колосальні ризики для початку і стабільного проходження опалювального сезону в усіх містах із централізованим опаленням.

«Збільшення тарифів на тепло призведе до поглиблення кризи в тепловій галузі, оскільки це може обернутися зростанням боргів населення в той час, як у теплопостачальників немає дієвих механізмів для їх врегулювання», – наголосили в ТКЕ.

Фото: фейсбук