Будинок в стилі неоренесансу на розі вулиць Межигірської та Щекавицької роками стоїть прикритий монтажною сіткою та руйнується.

Про це повідомив заступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА Юрій Тацій.

На сьогодні справу щодо пам’ятки архітектури, яка знаходиться у напівзруйнованому стані та накрита монтажною сіткою, передано до суду. Питанням займається Київська міська прокуратура.

«Попри те, що так званий «Будинок Вертипороха» має статус пам’ятки, компанія, що володіє спорудою, не уклала охоронний договір для забезпечення її зберігання. Тож у позовній заяві вимагається укласти такий договір з Департаментом охорони культурної спадщини КМДА та провести протиаварійні та консерваційні роботи», – зазначив Юрій Тацій.

Він також пояснив, чому збереження цієї  будівлі має важливе значення для Києва. Так, першпа причина – цей прибутковий будинок був споруджений в середині XIX століття представляє зразок тогочасної забудови Подолу. Друга – він виконаний у стилі неоренесансу – стилю, який проіснував короткий проміжок часу.

В ньому також поєднані елементи, характерні для епохи Відродження – тяжіння до симетрії, використання каменю та різноманітні види обрамлень. Будівля на Межигірській декорована ліпленням та цегляним орнаментом, а також має специфічні для неоренесансу пілястри – вертикальні виступи, візуально схожі на колони.

Звела будинок родина чернігівського купця Вертипороха. На той час на перших поверхах кам’яної будівлі розміщувались крамниці, для чого були влаштовано кілька окремих входів.

«В Україні залишилось не так багато неоренесансних пам’яток. Це, зокрема, будинок Клуга у Києві (по вул. Саксаганського, 96) та Будинок Галицького намісництва у Львові. Знищення садиби Вертипороха стане неоціненною втратою для української архітектури. Тож я дуже сподіваюсь, що суд задовольнить позов прокуратури стосовно захисту цієї будівлі. Це рішення є необхідним для збереження історичного обличчя столиці», – резюмував Юрій Тацій.

А тим часом у центрі Києва, біля Золотих воріт – на місці знесеної тераси ресторану «Хурма» –  знову щось будують. В благоустрої кажуть, що жодних дозволів на роботи не видавали і вже затребували їх наявність у закладу.

Фото: Rasal Hague