Роман Ратушний загинув минулого четверга, але декілька днів його тіло не вдавалося забрати з поля бою.

9 червня в боях під Ізюмом (Харківська область) загинув київський активіст, розвідник 93 омбр «Холодний Яр» Роман Ратушний. Відомі столичні (і не тільки) діячі в соцмережах вислювлюють співчуття рідним загиблого та публікують спогади про нього — їх ми зібрали у одній добірці.

Координаторка спільноти “Захистимо Протасів Яр” Юлія Бартле пише, що про загибель Ратушного знала ще 9 червня. Однак його тіло вдалося забрати з поля бою лише за декілька днів, і лише тоді підтвердилася загибель.

За два дні до того, що сталося, перед самим черговим виходом, говорили і писались. Збиралася їхати до тебе з передачею. Думала зробити сюрприз. Весь час не встигали побачитись і обійнятися на Сході” — пише вона.

Активіст Юрій Луценко пише, що був знайомий із Ратушним майже з дитинства. З його слів, хлопець пішов воювати після 24 лютого і шукав “де гарячіше”.

На моїх очах він став сильним захисником Києва. Боровся проти незаконних забудов по-справжньому, з ризиком для життя і без жодних компромісів. Так, як власне і треба. І виборов Протасів Яр. Коли росіяни прийшли під Київ, він, звісно, взяв зброю. Під Києвом ми в певний період воювали разом, далі він з 93 бригадою поїхав на Схід. Шукав, де гарячіше. Якраз той випадок, коли йдуть найкращі. Вічна пам’ять” — пише Луценко.

Журналіст Юрій Бутусов написав, що Роман Ратуний загинув під час нічної розвідки ворожих позицій.

За три дні до загибелі він попрохав мене знайти для його взводу Старлінк, бо вони йшли вперед, і треба було закріпитись. Ми знайдемо, обов’язково. Він не був жертвою війни, маленьким хлопчиком. Він долав щоденні загрози та труднощі, оскільки в нього дуже доросла воля, мотивація, і тому що він обрав шлях Воїна” — написав Бутусов.

Активіст Віталій Селик говорить про Романа як бійця з дитинства:
“Я знав тебе з самого дитинства. Ти зростав на очах. Тепер на очах сльози. Ніби відірвали шматок душі. Рома. Ти з самого дитинства був бійцем. Надихав тисячі киян на захист зеленої зони Протасового Яру. Боровся, як вовк на рингу з корупціонерами і бандитами. Роман”, – пише він.

У Романа Ратушного було б велике політичне майбутнє, вважає блогер Денис Казанський.

Трагедія в тому, що Росія на цій війні використовує в якості витратного матеріалу в основному покидьків. А Україна втрачає цвіт нації. Загинув Роман Ратушний. Один з найефективніших представників громадського сектору Києва, якому вдалося захистити від забудовників Протасів Яр. Коли ми познайомилися, йому було 21-22. Він надихав. Я вірив, що в нього велике політичне майбутнє, радів, що у нас є такі люди, що вони такі молоді і тільки розпочинають свій шлях” — пише він.

Активістка Юлія Решітко пише, що Ратушний міг загинути багато разів — і в дні Євромайдану, і вже коли боровся із забудовою Протасового Яру.

Роман був серед студентів, яких нещадно побив “Беркут” 30 листопада. Сам “Беркут” був місцевий — українським його назвати язик не повертається. Просто його керівництво було просочене руснею. І наказ побити дітей віддала така ж русня. Але перемогти на Майдані у русні не вийшло. Далі — захист Протасового Яру від забудови з 2018 року. Тоді йому погрожував Корбан — і особисто, і передавав вітання через свого адвоката, нині заступника керівника ОП Андрія Смирнова. Корбан публічно писав Ромі щось на кшталт “заспокойся, інакше я відправлю тебе в АТО”. За Ромою стежили, тому йому довелось понад місяць переховуватись поза домом” — йдеться в пості.

Юрист Віталій Коломієць пише, що Ратушний брав участь в боях на найважчих ділянках Ізюмського фронту.

Тільки тиждень як бачилися з тобою, далі ви пішли вперед на ті села, де земля як побите тіло віспою немає живого місці. Ще була надія, що могли взяти в полон...” — пише він.

Залишив допис про загибель Ратушного і Михайло Жернаков, співзасновник і голова правління фундації DEJURE.

Пробач, що не вберегли. Ми переможемо. В Протасовому будуть рости квіти. Суди будуть справедливими” — написав він.

Київський активіст Дмитро Перов залишив у своєму Фейсбук фото зі свого єдиного інтерв’ю з Ратушним.

Ми близько не спілкувалися, мали певні розбіжності в поглядах, але Роман робив правильні речі і в нього багато чого вдавалося. Просто хочу сказати Дякую і спочивай з миром…” — написав він.

Кримськотатарська правозахисниця Таміла Ташева написала пост з співчуттями.

Величезна втрата для нас всіх… Дякую тобі друже, Роман Ратушний Спочивай в мирі… ці тварі обов’язково понесуть відповідальність” — написала вона.

Громадський діяч Андрій Смолій також написав, що тіло загиблгго змогли забрати лише за декілька днів після смерті.

На війні загинув відомий київський активіст Роман Ратушний. Його тіло змогли забрати лише через кілька днів після загибелі. Вічна Слава! Вічна Пам‘ять!” — вказує він.

Журналістка Лариса Денисенко написала пост зі співчуттями Світлані Поваляєвій, мамі загиблого активіста.

Я вчора думала про те, що нема назви матерям і татам, котрі втрачають воїнів та воїнок. Діти-сироти, дружини та чоловіки-вдови та вдівці. А тут навіть назви нема. Svitlana Povalyaeva Taras Ratushnyy найдостойніший у вас син, воїстину велика людина. Обіймаю вас. Вічна пам’ять справжньому воїну Роману Ратушному” — йдеться в дописі.

У минулому прес-аташе посольства Грузії в Україні Бачо Корчілава повідомив, що декілька днів були сподівання, що Ратушний не загинув. Однак найгірші очікування збулися.

Рома, ми з тобою багато говорили про твоє майбутнє, і ти завжди приймав правильні рішення, і завжди ділився всіма своїми переживаннями. У тебе було велике майбутнє, якби не ця проклята війна. Ти був завжди як мій молодший брат. Мені тебе завжди не вистачатиме. Ти завжди був хороброю людиною, і пішов героєм. Ти прожив коротке, але дуже яскраве життя і залишив назавжди слід у цьому світі” — написав він.

Журналіст Володимир Хенгістов нагадав про заслугу Ратушного у збереженні парку Протасів Яр в Києві.

Ти вибив одних орків з Протасового Яру ще до війни — і всю війну вибивав з нашої землі інших. Ніхто з тих, хто тебе знав, цього не забуде, а твій чин ніколи не буде закинутий” — йдеться в дописі.

Громадський діяч Ярослав Юрчишин пише, що жертва Ратушного не має бути даремною.

Народний депутат 7-го та 8-го скликань Леонід Ємець пише, що місто не має забути Ратушного.

Йому ніколи не було байдуже. Прощавай. Київ пам‘ятатиме” — вказав Ємець.

Співчуття рідним та близьким Романа Ратушного висловив також депутат Київради Дмитро Білоцерковець.

“... ти був тим хто ніколи не міг стояти осторонь проблем міста та країни. Дякую тобі за все що ти робив для міста та громади. Назавжди залишишься в спогадах другом та людиною слова” — написав він.

Секретар Київради Володимир Бондаренко написав пост з співчуттями рідним Романа Ратушного.

Депутатка Київради Олеся Пинзеник залишила пост про Ратушного.

Більше не буде спільних фото з Романом Ратушним. Розмов про Протасів Яр. Планів. Я тобі завинила каву, якою я тебе мала пригостити наступного разу. Якого вже ніколи не буде” — пише вона.

Музикант та науковець Богдан Дем’яненко залишив пост про Ратушного.

Фото: Фейсбук