Стежити за дотриманням правил повинні перевізники та провідники, але повноважень штрафувати та знімати пасажирів з рейсів вони не мають.

З 21 жовтня в Україні діятимуть нові правила пасажирських перевезень. Добратися в іншу область громадським транспортом зможуть лише ті, хто має сертифікат про вакцинацію або негативний тест. Але знімати пасажирів, які не дотримуються правил можуть лише працівники правоохоронних органів, яких на рейсах немає. Які ще нюанси в нових правилах міжрегіональних перевезень розповіли в ефірі програми “Київ. Newsroom” на телеканалі “Київ”.

Зі столичних автовокзалів можна добратися прямим рейсом у будь-який регіон України. Хтось їде до батьків, хтось – на навчання. “Їду до мами у Вінницьку область. В мене мама похилого віку, мені треба таблетки завезти. Мені треба щось прибрати, мені треба щось там її помогти. Розумієте”, – каже киянка Оксана.

Але вже з 21 жовтня поїхати в іншу область зможуть не всі. Подорожувати між областями зможуть лише ті, хто отримав сертифікат про вакцинаці або негативний ПЛР-тест на COVID-19, зроблений не пізніше ніж за 72 години. Нові правила стосуються як пасажирів, так і водіїв автобусів, екіпажів поїздів та літаків. Не відносяться вони лише дітей до 18 років, які зможуть користуватись громадським транспортом між регіонами без пред’явлення негативних тестів та сертифікатів. Для дітей старше 12 років обов’язковим залишається використання захисних масок.

Та навіть у тих, хто вже вакцинувався, виникають проблеми с отриманням сертифікатів. “Тільки я не можу взяти цю бумажку. Лікарі змінюються як карти, а там крім сімейного її ніхто не дає. Оце буду йти воювати”, – прокоментувала ситуацію киянка Оксана. Але є й ті, хто категорично відмовляються імунізуватися, згодні навіть платити кожного разу за тести.

Більшість водіїв міжрегіональних перевезень обходити систему нових правил не збираються. З новими правилами згодні. “Це правильно перш за все. Якщо держава таке вимагає, то чого б не дотримуватись. Невідомо ж яких пасажирів ми перевозимо. Я повністю адекватно на це реагую”, – зауважив водій рейсового автобусу Роман. В адміністрації міжобласних рейсів кажуть, що примусти водіїв вакцинуватися не можуть – це справа добровільна.

За рішенням Кабмін, саме перевізники та адміністратори повинні слідкувати за дотриманням нових правил на рейсах. Експерти обурюються, як водій може відмовити пасажиру, який купив квиток. “Як представники перевізника зможуть на проміжній станції, коли буде пасажир сідати, який купив квиток і на якій підставі йому відмовляти, хто буде повертати ці кошти за квиток”, – додав експерт з питань транспорту Павло Кушнірюк.

Крім того, нові правила можуть стимулювати корупцію, адже більшість пасажирів не захоче постійно робити тести. “Перший час люди які не зробили вакцину, вони будуть намагатися купити ПЦР-тести, для того, щоб їздити і працювати”, – заявив представник асоціації Автоперевізників Київщини Олексій Павленко. Проте перевіряти, що ковід-сертифікат у людини справжній і належить саме їй перевізники не мають права.

В Укрзалізниці кажуть, що нові правила працюватимуть на рейсах далекого сполучення. Тобто сертифікат перевірятимуть при посадці на потяг. “Задача працівників Укрзалізниці контролювати виконання правил при посадці. Аналогічно як людина має заходити з квитком і паспортом. Якщо документу, який підтверджує особу немає, то провідник чи начальник потяга має право недопустити до проїзду”, – повідомив Олександр Перцовський, в.о. члена правління “Укрзалізниці”.

Але знімати з потяга чи штрафувати пасажирів без ковідних документів працівники Укрзалізниці не мають повноваження. Такі права мають лише працівники Міністерства внутрішніх справ, яких на рейсах Укрзалізниці немає.

Крім того, в Укразалізниці додали, що на приміських сполученнях, дизелях та електричках нові правила діяти не будуть. “До електричок, до приміського сполучення, або дизель-потягів нові правила поки що не застосовуватимуться, навіть якщо електричка десь перетинатиме кордон. Тому що ефективно проконтролювати чи людина їде в межах Чернігівської області, чи вона з Ніжина їде до Києва, неможливо. Це все ж таки приміський транспорт, а обмеження сьогодні фокусуються на далекому сполученні”, – зауважив Олександр Перцовський.

Стосуються нові правила і авіаперевезень. В літак з Києва до Львова, чи зі столиці до Одеси теж пускатимуть лише з ковідним документом. Діятимуть правила в областях жовтих, помаранчевих та червоних зон карантину.

Фото: Київ ТБ