У басейні Дніпра знайшли групи небезпечних речовин-забруднювачів.

Про це повідомили в Представництві ЄС в Україні.

У басейні Дніпра знайшли групи небезпечних речовин-забруднювачів — пестициди, фармацевтичні препарати та важкі метали в концентраціях, які в більшості випадків перевищують екологічні стандарти якості ЄС.

У жовтні 2020 року за запитом Міністерства захисту довкілля та Держводагентства України, проект ЄС «Водна ініціатива Європейського Союзу плюс для країн Східного Партнерства (EUWI+)» розпочав перший скринінг речовин-забруднювачів у басейні Дніпра.

Тоді проби води взяли у 27 точках, а проби біоти — у 5 точках басейну Дніпра, від кордону з Білоруссю до Чорного моря. На основі цих даних сформували перелік специфічних речовин для басейну Дніпра, що включає 21 показник.

Цікаво, що отримані дані використає Держводагентство й включить їх у програму діагностичного моніторингу вод у 2021 році. Вимірювання цих показників здійснюватиме лабораторія моніторингу вод Північного регіону у Вишгороді. Проектом ЄС EUWI+ закуплено нове сучасне аналітичне обладнання для цієї лабораторії та проведено відповідні тренінги для її фахівців.

«Скринінг речовин-забрудників, проведений в басейні Дніпра – це ще один сучасний інструмент, завдяки якому ми отримали нові дані про стан наших вод. Знайдені речовини будуть включені в поточний моніторинг поверхневих вод, і це допоможе встановити їх джерела потрапляння в водні ресурси і в майбутньому попередити таке забруднення», – зазначив Роман Абрамовський, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.

Завдяки скринінгу забруднюючих речовин, що проводився вперше в басейні Дніпра в межах проекту ЄС «Водна ініціатива Європейського Союзу плюс для країн Східного Партнерства (EUWI+)» (пошук бiльше 67 тисяч речовин), Україна отримала нові уточнені дані щодо якості вод у басейні Дніпра. Отримані результати використають у дослідницькому моніторингу вод із метою встановлення джерел потрапляння речовин-забрудників. Окрім цього, ці дані дадуть змогу запровадити спеціальні заходи з попередження забруднення басейну Дніпра з метою охорони здоров’я людей та захисту довкілля в Україні.

«Вода є життєво важливою для регулювання клімату, функціонування екосистем та здоров’я людини. Наш економічний розвиток дуже залежить від води. Тому водна політика є ключовим елементом Європейської Зеленої угоди. Україна взяла на себе зобов’язання впровадити шість директив ЄС у водному секторі. Хоча національне водне законодавство значно удосконалилося протягом останніх років, все ще є складності з його впровадженням. Європейський Союз продовжить надавати підтримку Україні та іншим державам Східного Партнерства у впровадженні реформ у водному секторі заради людей та довкілля», – наголосила Клое Алліо, керівниця відділу співробітництва у сфері економіки, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва Європейського Союзу в Україні.

До слова, із вересня 2016 року проект Євросоюзу «Водна ініціатива…» надає підтримку шістьом державам Східного Партнерства в наближенні їхнього законодавства до вимог ЄС у сфері управління водними ресурсами. Зокрема – у питаннях управління транскордонними річковими басейнами. Проект співфінансується Європейським Союзом (23,5 мільйона євро) та Австрією і Францією (1 мільйон євро). Проект впроваджується Організацією з економічного співробітництва та розвитку (OECD), Європейською економічною комісією ООН (ЄЕК ООН) та консорціумом держав-членів ЄС, а саме Екологічним агентством Австрії та Міжнародним офісом води (Франція).

Фото: pixabay