У зв'язку зі складною політичною ситуацією у Біорусі та з ізоляцією країни з боку інших держав до України вже перебралось близько 40 білоруських IT-компаній.

Разом з компаніями близько 200 айтішників з Білорусі приїхали з релокейтом в Україну, повідомляє ІТ-видання dev.ua.

Такі дані назвали в Міністерстві цифрової трансформації, проте зазначили – цифри є приблизними — враховані ті, хто звертався на гарячу лінію в Мінцифри. Крім того, багато компаній не заявляють про себе з метою безпеки.

Назви компаній, які влаштувалися в Україні, Міністерство також не розкриває — айтішники сподіваються, що колись повернуться додому, в Білорусь, а поки побоюються за своїх близьких, які залишилися там. Наразі активність релокейту айтішників з Білорусі знизилася. Це може бути пов’язано із тим, що ускладнилося питання логістики, адже перетнути кордон зараз можна тільки в обліт або на авто.

Перевозити своїх співробітників компанії можуть кількома способами:

 • за квотами, визначеними українським урядом з урахуванням податкових послаблень;
 • співробітник приїжджає в Україну працювати як ФОП, а посвідку на проживання оформлюють за іншими параметрами;
 • за возз’єднанням або релігійними поглядами – це найпростіша процедура, яка може зайняти всього кілька днів.

Відомо, що ще у 2000-х свої центри розробок в Україні відкрили одні з найбільших у світі аутсорсингових компаній Intetics і SaM Solutions, пізніше — Wargaming, Intellectsoft, SoftClub, Playgendary та ін. Хто з білоруських айті-компаній та як влаштувався в Україні – з’ясовував dev.ua.

Вдалося отримати інформацію про такі IT-компанії з Білорусі:

 • PandaDoc
 • Godel Technologies
 • SoftTeco
 • LeverX Group
 • Forte Group
 • Gismart
 • Oxagile
 • Itransition Group
 • WarGaming
 • Andersen та ін.

PandaDoc

В Україні працює з осені 2020 року. Співзасновник PandaDoc Микита Мікадо перевіз до Києва, Одеси та Львова 60 співробітників. Відкриття офісу в Києві стало прямою реакцією на тиск на IT- бізнес з боку влади Білорусі.

Зокрема, у вересні 2020 року в мінському офісі PandaDoc пройшли обшуки, а згодом було порушено кримінальну справу щодо чотирьох співробітників компанії: директора Дмитра Рабцевича; менеджера по продукту Віктора Кувшинова; бухгалтера Юлії Шардико і HR Владислава Міхолап. Із взинуватили начебто в шахрайстві та привласненні бюджетних грошей. Кримінальне переслідування Микита Мікадо і Сергій Борисюк пов’язують з проєктом допомоги силовикам, який врешті довелося зупинити.

А в Україні компанія знайшла для себе преференції:

Україна має кілька плюсів. Перше — це місцевий ринок талантів. Друге — те, що всі говорять російською мовою. І тим хлопцям, які приїжджають з Білорусі, трошки простіше. Є питання з міграційним законодавством, але уряд активно включився в те, щоб їх вирішувати. І четверте — податкові умови в Україні вигідніші, ніж в Білорусі”, — сказав Мікадо.

Мінусом є складна процедура отримання посвідки на проживання для програмістів, які обирають спрощену систему оподаткування. Так, компанія не може перевезти білорусів і найняти їх як ФОП. А наймати в штат їх невигідно з точки зору податкового навантаження. Тому зараз у компанії відкрито близько півсотні вакансій в Україні.

Godel Technologies

У серпні 2020 року в Україну релокувалась частина білоруської команди ІТ-компанії. На даний момент в компанії відкриті 26 віддалених вакансій від київського офісу, який розташований на Воздвиженці.

Godel Technologies – розробник ПЗ з головним офісом в Манчестері. У Білорусі філії компанії працюють в Мінську, Бресті, Гродно, Гомелі, Могильові та Вітебську з загальним штатом понад 1100 осіб.

Рішення про релокацію було пов’язано із ситуацією в країні, а також відключенням інтернету на кілька днів, що спричинило за собою збої в робочому процесі, спілкуванні з клієнтами і значні фінансові втрати. Тож компанія взяла на себе організацію переїзду і проживання.

Щоправда деякі співробітники заявляли, що релокейт  відбувся не дуже вдало. Зокрема, айтішник Олександр Савицький на сервісі dou.ua заявив, що його зарплата після переїзду на третину відрізнялась від доходу київських колег. Звісно, у менший бік. Тож коли Олександр вирішив піти в іншу компанію – його вмовили залишитися, на що він погодився і потім пошкодував. Заявив, що йому зрізали зарплату до 6 тисяч гривень, аргументуючи це тим, що він винен компанії гроші за переїзд.

Підтвердити ці дані ні в Олександра, ні в компанії на момент публікації не вдалося.

SoftTeco

У січні 2021 року SoftTeco відкрила офіційне представництво в Києві не в рамках процедури релокейта, а в зв’язку з ростом і розширенням географії діяльності. Офіс SoftTeco.UA розташований в Інноваційному Парку UNIT.City. Протягом року компанія планує найняти 30 осіб.

SoftTeco — універсальний провайдер ІТ-послуг для бізнесів. На сьогодні в українському офісі компанії 10+ співробітників. Відкрито вакансії Frontend Developer | JS Full stack Developer; Data Scientist, ML Engineer.

LeverX Group

Офіс у Києві відкрився у січні 2021 року у зв’язку із розширенням географії. Перед цим, у березні 2020 року, до української столиці переїхав керівник офісу LeverX в Україні Олексій Яременко.

Він аналізував перспектив пошуку нових клієнтів і нових кадрів запропонував відкрити офіс саме в Києві. Спершу розглядався формат Sales-офісу, але в підсумку зупинилися на Full Operation-офісі.

До кінця 2021 року компанія планує збільшення числа співробітників більш ніж у п’ять разів.

За понад 17  років роботи компанія завершила понад 550 проєктів з розробки та впровадження SAP-рішень. Наразі LeverX Group розвиває окремий напрямок розробки під брендом Emerline, створює власні мобільні продукти і активно співпрацює зі стартапами. Офіс у Києві став десятою міжнародною філією компанії.

Forte Group

Офіс у Києві відкрився півтора роки тому. До цього дев’ять років існував і продовжує роботу офіс у Тернополі. тож це не релокація. Хоча деякі співробітники з Мінська та Бреста все ж скористалися процедурою релокації саме в Ураїну.

Глобальний офіс компанії розташований в Чикаго. У компанії працює більше 500 співробітників по всьому світу, 170 з них працюють в офісах в Україні. Технологічна спрямованість компанії —.NET, Java, JavaScript (React.js, Node.js, Knockout.js), Oracle, Hybris, SalesForce, PHP, QA / QC, SDET, мобільна розробка (iOS, Android) і управління талантами.

Gismart

Запрацювала у Києві на початку 2020 року в Києві. Офіс розташований у самому центрі столиці, в БЦ «Леонардо».

Ця компанія — розробник ігор і додатків для мобільних. Компанія має офіси в Лондоні, Мінську та Києві. За версією ділового видання Financial Times, у 2020 році Gismart стала найбільш швидкозростаючою ігровою компанією Європи.

Сьогодні в київському офісі Gismart вже більше 80 співробітників. Всього в компанії працює понад 300 людей. Для роботи в київському офісі зараз відкрито 19 вакансій. Це Game Producer, Product Owner, Head of UA та HR-manager.

Oxagile

Відкрила офіс у Києві в червні 2021 року. Зараз в компанії відкрито понад 40 вакансій.

Основний центр розробки знаходиться в Мінську, а штаб-квартира — в Нью-Йорку. Постачає інноваційне програмне забезпечення для Online Video та інших галузей. Серед клієнтів — передові корпорації світу, зокрема: Panasonic, Broadcom, Orange.

Itransition Group

Компанія має два офіси в Україні — в Києві (БЦ Gulliver) і Харкові (на вулиці Академіка Павлова). Зараз в компанії відкрито півсотні вакансій для фахівців різного рівня і різного профілю.

Це міжнародна ІТ-компанія в області розробки програмних рішень та ІТ-консалтингу — резидент білоруського парку високих технологій.

WarGaming

В Україні сьогодні працює один офіс Wargaming в Києві, хоча до 2015 року місцеві фахівці працювали також і в Харкові. До розпочатої релокації з Білорусі в українському підрозділі Wargaming було зайнято понад 400 чоловік.

Восени 2020 року повідомлялось, що керівництво геймдев компанії перевезло в київський офіс від 200 до 300 білоруських співробітників.

Andersen

На сайті компанії Andersen в якості головного офісу вказано київський (раніше таким вважали офіс в Мінську), а також відкриті вакансії для розробників в Кракові.

Формальне перенесення штаб-квартири з Мінська до Києва сталося зимою 2020 року. Зараз в компанії 800 співробітників і 7 офісів розробки в Білорусі і Україні. В Andersen відкрито понад 20 віддалених вакансій в українських містах і Мінську.

Переїхали в Україну або відкрили представництва також невеликі білоруські IT-компанії:

 • Belka Games (2020 рік)
 • ISsoft Solutions (2020 рік)
 • Currency.сom (криптобіжка, 2021 рік)
 • Е100
 • Tribuna.by (спортивне медіа)
 • Geomotiv ( з 2010 року)
 • ITS Partner (Львів)
 • MBicycle (Миколаїв).

Фото: Фейсбук