Індекс маси тіла (ІМТ) – це величина, що дозволяє оцінити ступінь відповідності маси тіла й росту людини, а також визначити, чи є маса надлишковою, нормальною або недостатньою.

Підтримання нормальної ваги тіла зменшує ризик виникнення неінфекційних хвороб, а саме: серцево-судинних, діабету та онкологічних захворювань. Визначити оптимальну вагу можна за допомогою уніфікованого показника – індексу маси тіла. Як розрахувати індекс маси тіла повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.

У МОЗ зазначили, що розрахувати оптимальне співвідношення ваги й зросту можна за простою формулою (формула індексу маси тіла): ІМТ = вага (кг) / зріст у квадраті (м). Крім того, на сайті ЦГЗ є спеціальний калькулятор. 

У МОЗ зауважили, що діапазон ІМТ заснований на впливі надмірного жиру в організмі на захворюваність і смерть, що пов’язані з ожирінням. ІМТ був розроблений як індикатор ризику захворювання: зі збільшенням ІМТ зростає і ризик певних захворювань.

Тобто ІМТ можна використовувати як інструмент скринінгу, а його результати – це сигнальний дзвіночок. Проте після розрахунку ІМТ, необхідно провести і інші дослідження. Адже причиною зайвої ваги може бути не лише переїдання.

Необхідно врахувати спадковість, гормональні порушення, хронічні захворювання, хронічний стрес і недосипання. Усе це може негативно впливати на ваше самопочуття й здоров’я та відображатись у показниках ІМТ.

За даними МОЗ, надмірна вага й ожиріння можуть призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань. Зокрема, через надлишкову вагу можуть виникнути:

  • передчасна смерть;
  • серцево-судинні захворювання;
  • високий кров’яний тиск;
  • остеоартрит;
  • деякі види раку;
  • діабет.

Саме тому, дуже важливо слідкувати за ІМТ з дитинства. Проте у МОЗ зазначили, що для дітей та підлітків, які продовжують зростати та розвиватись, неможливо визначити сталі показники ІМТ, що відповідають нормі для всіх вікових і статевих груп. Тому для цієї вікової категорії використовуються спеціальні таблиці, у яких зазначено середньостатистичні межі для кожного віку.

У МОЗ нагадали, що ключ до досягнення й підтримання здорової ваги – це не короткострокові зміни в раціоні. Аби почуватися здоровим, варто не лише мати здорові звички у харчуванні та регулярні фізичні активності. Необхідно також слідкувати за якістю свого сну, підтримувати водний баланс та турбуватись про психологічне благополуччя. І цих правил здорового життя необхідно дотримуватися постійно та систематично.

Фото: Фейсбук