Міську владу закликають відновити справедливість та повернути вулиці Лаврській ім’я Івана Мазепи.

Про це йдеться у петиції №11649 на сайті Київради.

Як зазначає її автор Андрій Лупак, Іван Мазепа – один з найвидатніших державних діячів в історії Українського народу та меценат, який розбудовував Києво-Печерську Лавру заслуговує бути вшанованим в назві цієї вулиці.

За його словами, проблема не в самій назві вулиці, а в тому, хто і яким чином її нав’язав киянам – депутати Київради перейменували частину вулиці Івана Мазепи на Лаврську у 2010 році на прохання голови російської православної церкви владіміра гундяєва (також відомий як патріарх кірілл) напередодні його візиту до Києва.

“Оскільки візит гундяєва був запланований на 20 липня 2010 року, партія регіонів разом з блоком черновецького незаконно протиснули рішення про перейменування всупереч Регламенту Київради та вимогам законодавства. Не було громадського обговорення цього питання, а також не було розгляду на комісії з питань найменувань та профільних депутатських комісіях”, – підкреслює автор.

Він наполягає, що таким чином було порушено право киян на здійснення місцевого самоврядування на догоду московській церкві та правлячій партії регіонів.

Акції протесту проти такого свавілля, численні звернення від громадськості не були почуті, і рішення не було скасовано. Після Революції Гідності громадськість неодноразово порушувала питання повернення імені Мазепи, однак без результатів.

Автор петиції нагадує, що Іван Мазепа відомий не тільки як видатний гетьман, який прагнув державності для українців, але і щедрий меценат, який збудував і реконструював духовні святині Києва. Лише на території Києво-Печерської Лаври за гроші Івана Мазепи були відновлені Троїцька Надбрамна церква (збудована у 1106–1108 роках), Успенський собор (1073–1089), була збудована Церква Всіх святих над Економічною брамою (1696–1698). Кам’яний мур Лаври (1696–1701) був зведений коштом Івана Мазепи: південно-західна башта побудована 1696 року; південна (Часова чи Годинникова, бо в ній до 1818 році був годинник); північна (Малярна, бо там містилася малярна майстерня); східна (Онуфрієвська – від церкви святого Онуфрія, або Палатна, бо тут містилися палати Івана Мазепи).

“Українці, кияни мають право самостійно визначати назви вулиць столиці, без вказівок з москви або вимог російської церкви. В часи, коли рпц благословляє вбивства українців і заохочує війну проти нашої держави, а настоятель лаври не вважає росію агресором, ми не маємо зберігати назви, нав’язані проросійськими силами. Натомість продовження вулиці Івана Мазепи до Києво-Печерської Лаври буде потужним актом відновлення історичної справедливості і продовженням дерусифікації символічного простору Києва”, – впевнений дописувач.

Як ми писали, Міністерство культури та інформаційної політики рекомендуватиме Лаврському заповіднику не продовжувати угоду з упц мп на оренду Успенського собору й Трапезної церкви у Верхній Лаврі.

Фото: Відкриті джерела