Зокрема, експерти спростували міф про те, що йод може накопичуватися в організмі.

21 жовтня у світі відзначається Всесвітній день йододефіциту. Швидка втомлюваність, погішення пам’яті та розумової активності, а ще кретинізм, ендемічний зоб та інші захворювання щитоподібної залози – до цього може призводити дефіцит йоду в організмі. Його має третина населення планети. В ефірі програми “Лікар знає” на телеканалі “Київ” експерти спростують найпоширеніші міфи про йод та його дефіцит.

Існує поширене переконання, що перевірити нестачу йоду в організмі можна за допомогою йодної сітки. Якщо впродовж 30 хвилин вона потьмяніє, значить йододефіцит є. Проте нутріціолог та лікар-психолог Леся Сак зауважує, що це стовідсотковий міф.

“Єдиний об’єктивний показник достовірний наявності чи відсутності йододефіциту – клінічний аналіз сечі на місткість йоду. Відповідно жодна йодна сітка не може нам цього продемонструвати. Єдине, що вона може зробити – це показати індивідуальну чутливість шкіри до подразника, в даному випадку розчину йоду, спиртового йоду”, – пояснила лікар.

Відомо, що йододефіцит призводить до утворення зобу, підвищення холестерину, погіршення пам’яті, розумової активності та навіть раку щитоподібної залози. Але людей лякає передозування йодом. Лікар-ендокринолог Богдана Мурашова каже, людина не може з’їсти стільки йодованої солі, щоб у неї було передозування йоду. Вона радить використовувати йодовану сіль лише для досолювання других страв і для приготування салатів.

У світі вважають, що дефіцит йоду можна врегулювати спеціальною дієтою. Проте це не зовсім так. “Є такий момент, як метаболізм йоду. Відповідно ми не можемо зрозуміти чому у людини виник той дефіцит йоду. Відповідно, якщо вона буде вживати продукти, які можуть містити йод в своєму складі, але при цьому у неї порушений процес засвоєння йоду в організмі,вона може недоотримати певну кількість йоду необхідну для неї”, – пояснила Леся Сак.

Йод — це необхідний елемент для нормального функціонування всього організму. Добова норма, яка необхідна дорослим для цього – це лише до 300 мкг, для дітей – до 120. Але чи може йод накопичуватися? Лікар-ендокринолог Богдана Мурашова зазначила, що те. що йод може накопичуватися – міф. “Йод навпаки досить швидко виводиться з організму, і тому йод треба отримувати постійно. Неможливо за один раз отримати дозу йоду за рік чи навіть за місяць. Людина повинна споживати йод з продуктами харчування, з водою”, – додала лікар.

Відповідь на останнє твердження буде цікава всім, хто полюбляє кулінарити. Є припущення, що під час нагрівання йод випаровується і тому йодовану сіль не можна використовувати для приготування гарячих страв. Але Леся Сак зауважила, на сьогоднішній день це твердження можно стовідсотково занести до міфів. “Оскільки, сьогодні під час йодування солі використовується досить стійка сполука йодат калію, яка не змінює своїх властивостей під час нагрівання або консервування. Дійсно, раніше була інша сполука йодит калію, яка мала таку, як летучу здатність і її кількість могла зменшуватися під час нагрівання або консервування”, – додала нутріціолог.

Фото: Київ ТБ