Зі слів Ярини Ключковської, метафора Гетманцева означає, що в малому та середньому бізнесі держава бачить лише предмет наповнення бюджету.

Українська PR-спеціалістка та консультантка з комунікацій Ярина Ключковська розкритикувала слова голови комітету ВР з податкової політики Данила Гетьманцева, який порівняв систему оподаткування із «мистецтвом общипування гусака так, щоб він не кричав».

У своєму Fаcebook Ключковська вказує, що слова Гетманцева, щонайменше, не претендують на оригінальність.

«Мистецтво збирання податків полягає в тому, щоб общипувати гуску так, аби отримувати якнайбільше пуху і якнайменше крику,» – цей вислів належить Жан-Батістові Кольберу, міністру фінансів при Людовіку XIV. Кольбер вірив у позитивне торговельне сальдо: всі його зусилля спрямовувалися на забезпечення експорту, а ще – на фінансування королівських інфраструктурних проектів (читай: палаців) та фінансову підтримку знаті з її земельними наділами. А те, що ми сьогодні називаємо малим і середнім бізнесом, його цікавило виключно як предмет жорсткого оподаткування: іншої користі для економіки з нього він не бачив. Звичайно, сьогодні чути від публічних діячів відсилання до економічної політики XVII сторіччя, як мінімум, дивно. Здавалося б, економічна наука трохи просунулася вперед із часів короля-сонця» — починає вона.

Ключковська також закидає Гетманцеву, що він навів вкрай грубу метафору — мовляв, вона не лише пояснює сучасну державну політику в царині оподаткування, а й проектує її на майбутнє.

« …метафора не просто пояснює чи описує реальність. Метафора формує реальність. Виходить, очільник комітету ВР з податкової політики живе у реальності, де бізнес – просто гусак, якого треба обскубати. Навіть не гуска, як в оригіналі, яка хоч яйця несе. Гусак – якого тільки відгодувати, щоб потім зарізати і з‘їсти. Общипати – тобто забрати в нього захист, комфорт і можливість літати» — вказує вона.

На думку Ключковської, є і «більш продуктивні метафори про податки».

«Ось, наприклад, суддя Верховного Суду США у 1902-1933 Олівер Вендел Холмс-молодший: «Люблю платити податки. Я ними купую цивілізацію». Американський історик Альберт Бушнел Холл теж писав: «Податки – це ціна, яку цивілізовані спільноти платять за можливість залишатися цивілізованими» — підсумовує вона.

Нагадаємо, в інтерв’ю «Бабелю» Гетманцев сказав наступне:

«Я не хочу вас шокувати, але будь-яка держава хоче зібрати якомога більше податків. Питання в золотій середині та балансі. Цей баланс, за час нашого перебування при владі, нам вдалося, вдається і, сподіваюся, вдасться знаходити. Ніхто ж не буде сперечатися з тезою, що ми повинні збирати більше грошей для розвитку, соціальних стандартів, зараз для війни, але робити це, не нашкодивши розвитку бізнесу. Що таке правильне оподаткування? Це мистецтво общипувати гусака так, щоб він не кричав».

Нагадаємо також, що з 2002 по 2010 рік Гетманцев був помічником заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича, який нині переховується в Москві і який допомагав росіянам готувати план вторгнення в Україну.

Фото: Фейсбук