Української Православної Церкви США підтвердила передачу ікони до Києва та показала її фото.

Про це повідомив архієписком Даниїл Зелінський.

Історична ікона Святого Миколая (Мокрого), яка була врятована від радянського знищення в 1940-х роках і привезена ​​на зберігання до Сполучених Штатів Америки, знаходиться у Меморіальній церкві святого Андрія, що у містечку (боро) Саут-Баунд-Брук, штат Нью-Джерсі.

Митрополит Антоній і Архієпископ Даниїл, промовляючи обома мовами (українською та англійською), підтвердили передачу ікони Києву.

«Духовна історична спадщина ікони Святого Миколая єднає нас у ці дні як ніколи з народом України… ми молилися сьогодні за закінчення війни в Україні – агресії Росії проти мирного народу України – матерів, дітей, новонароджених і ненароджених, солдатів та людей похилого віку, яких російські солдати жорстоко вбивають… ця ікона була врятована від радянського знищення багато років тому; сьогодні ми молимося перед нею за заступництво Святого Миколая і визволення України від російських сил… коли закінчиться війна і буде відновлено мир, у відповідний час – ікона Святого Миколая займе своє гідне місце в Софіївському Соборі Києва – самому серці українського народу. Ми вдячні Богові за можливість збереження цієї ікони, цього національного духовного скарбу України протягом останніх 70 років, і очікуємо дня, коли зможемо повернути її до Києва. Просимо всіх віруючих ревно молитися за заступництво Святого Миколая за добро України та її народу», – йдеться у повідомленні.

Напередодні передачу ікони анонсував президент Володимир Зеленський. Ікона вважається істориками візантійською за походженням та датується X століттям. До 1943 року ікона святого Миколи (Мокрого) зберігалася на хорах Софіївського собору, в іконостасі Миколаївського вівтаря, праворуч від царських врат, як храмовий образ.

Напередодні вступу до Києва радянських військ, святиню було вивезено до Варшави єпископом Переяславським Мстиславом (Скрипником). Там він передав її архиєпископові Палладію (Відибіді-Руденку), який переправив святиню до Америки.

За давньою традицією щочетверга після літургії перед чудотворною іконою відправлявся молебень із акафістом св. Миколаю.

Історія ікони тісно переплилась з оповіддю «Чудо про немовля в Києві», що датується дослідниками 1091 року. «Чудо…» розповідає про подружжя, яке вирушило на паломництво у Вишгород до мощів Бориса і Гліба на день їх пам’яті. Поверталися вони до Києва по Дніпру в човні. В дорозі жінка задрімала і упустила у воду немовля. У відчаї батьки дитини звернулись до св. Миколая з проханням про допомогу. Наступного ранку дитина була знайдена неушкодженою «…лежаще мокро перед образом св. Миколая» на хорах Софії Київської.

Фото: Фейсбук