Жителі столиці можуть отримати як паперовий, так і цифровий COVID-сертифікат.

Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

В Україні починається масова видача міжнародних свідоцтв про повний курс щеплення. Також у тестовому форматі можна зареєструватися на отримання цифрового сертифікату.

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (Ковід-сертифікат) можна отримати в Центрах надання первинної медико-санітарної допомоги або в Центрах масової вакцинації. Це – паперовий документ, який підтверджує, що людина отримала дві дози препарату.

«Воно (свідоцтво – ред.) видається або лікарем, який проводив вакцинацію після другої дози, або сімейним лікарем людині, коли вона звертається до нього щодо отримання такого документу. Важливо, що це свідоцтво скріплюється підписом та печаткою закладу охорони здоров’я», – розповіла Марія Карчевич, керівниця Департаменту з розвитку цифорвих трансформацій в охороні здоров’я МОЗ України.

До свого сімейного лікаря в Подільському районі прийшла і медпрацівниця Зоя Петренко. Жінку оглядають і вводять другу ін’єкцію CoronaVac.

За декілька хвилин після щеплення сімейний лікар починає оформлювати паперове міжнародне свідоцтво.

«Насамперед людина повинна записатися на прийом до лікаря. Прийти обов’язково самостійно для того, щоб отримати цей сертифікат із даними свого закордонного паспорту. Тому що всі ці дані англійською мовою вносяться у вакцинальне свідоцтво й там повинен бути вписаний номер його паспорту та прізвище й ім’я», – пояснила Ніна Коваль, завідувачка сімейної амблуаторії №4.

Тепер, після отримання документу, пані Зоя збирається з ним навідати доньку в Німеччині.

Жінка лишилася задоволеною від процедури, адже COVID-сертифікат змогла отримати за 5-7 хвилин.

«Важливо, щоб усі поля були заповнені, щоб там не було жодних виправлень, а також підпис лікаря й печатка закладу охорони здоров’я. Водночас сам пацієнт має засвідчити сертифікат власним підписом. Якщо є якісь виправлення, то документ вважається не чинним», – наголосила Марія Карчевич.

Якщо ж помітили помилки, зверніться до лікаря, який видав свідоцтво, щоб його переробили. Як це зробила Наталя Лященко.

«Якось неправильно була вказана назва вакцини. Вона (лікарка – ред.) намагалася зробити цю зміну, але не вийшло. Тому що система “висіла”. Тому на наступний день я вже отримала правильний сертифікат. Мені взагалі не треба було чекати», – зазначила пані Наталя.

Довго чекати не треба, якщо маєте декларацію із сімейним лікарем. Тому, хто її не підписав – складніше.

«Сертифікат ще не отримала. У мене така проблема: тоді, коли я вакцинувалася, мій сімейний лікар звільнився. І в мене зараз є проблема в тому, щоб перезаключити декларацію з іншим сімейним лікарем. На нашу поліклініку видали лікаря, який ще набирає пацієнтів», – розповіла Євгенія Золотоверха, яка вже отримала дві дози вакцини від коронавірусу.

Водночас отримати міжнародне свідоцтво можна й без укладеної з лікарем декларації. Головне, щоб дані про щеплення були внесені в електронну систему.

«Будь-який пацієнт, незалежно від того, чи є в нього сімейний лікар, чи немає, має право отримати першу та другу дозу вакцини. Але при цьому має бути заведена електронна медична картка. Туди буде внесена вся інформація про вакцину – яка вакцина, термін дії. Це необхідно буде під час друкування сертифіката про вакцинацію», – зазначив Сергій Ціпоренко, доктор медичних наук.

Скоро українці зможуть отримати й електронний сертифікат. Поки його можна замовити в тестовому форматі через Дію. Він працюватиме як всередині країни, так і за кордоном.

«Україна їх розробила відповідно до вимог Єврокомісії. Для того, щоб полегшити подорожі наших громадян у країни ЄС. Такий сертифікат містить ширший спектр даних – дані про вакцинацію, дані про ПЛР-тестування, про одужання від COVID-19», – пояснила Марія Карчевич.

До електронного COVID-сертифікату підтягуватимуться дані з усіх медичних систем. Уже восени електронний документ можна буде замовити в сімейного лікаря або ж просто в будь-якому медзакладі.

«Ми очікуємо до кінця липня отримати схвальний відгук від Єврокомісії. Тоді ми зможемо повноцінно запустити цей функціонал. І люди зможуть безперешкодно подорожувати з цими сертифікатами», – розповіла Марія Карчевич.

Можливо, вже зовсім скоро без усіляких обмежень за кордон зможе поїхати й Артем Овдієнко. Він один із перших учасників тестової групи, яка отримала електронні COVID-сертифікати.

«Зробив два щеплення я, зробила два щеплення дружина. Я зареєстровую себе й дружину, але запрошення на цей бета-тест прийшло тільки мені. Довго тягнулося, там не так все було просто. Вони збирали довго інформацію. Зрештою воно з’явилося на початку цього місяця», – розказав пан Артем.

Важливо, що і цифрові ковідні сертифікати, і паперові свідоцтва дозволяють українцям вільно пересуватися світом.

Фото: фейсбук