Мова про напад Іраку на Кувейт у 1991 році.

При фінансуванні відновлення Києва Міністерство юстиції хоче слідувати моделі, прийнятої для єдиного в новітній історії вторгнення — нападу Іраку на Кувейт у 1991 році. Про це в інтерв’ю La Repubblica розповіла заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра.

Ця модель передбачає створення міжнародного механізму компенсації Україні та комісії для розгляду вимог щодо компенсації. Країни, які підписали угоду, матимуть право конфіскувати російські активи державної власності та передавати їх у фонд відновлення“, – сказала заступник міністра.

Вона додала, що за оцінками на кінець травня лише прямі збитки інфраструктурі та майну становили 92 мільярди доларів, проте вони збільшуються з кожним днем. Відповідальність за всі ці масові руйнування має бути покладена на росію, і тому одним із першочергових завдань є створення комісії з відшкодування збитків, заподіяних окупантами.

Ми маємо на увазі модель Компенсаційної комісії Організації Об’єднаних Націй, яка використовувалася під час вторгнення Іраку до Кувейту. Наша концепція компенсації фокусується на створенні комісії, яка матиме юрисдикцію щодо різних відшкодувань залежно від характеру позивачів та типу збитків. Комісія, до складу якої увійдуть міжнародні експерти, також матиме юрисдикцію щодо вимог щодо відшкодування збитків від неукраїнських фізичних та юридичних осіб та від держав, які зазнали збитків внаслідок порушення Росією міжнародного права“, – розповіла Мудра.

За словами заступниці міністра, угода між Україною та зацікавленими державами, особливо тими, в яких перебувають заморожені російські активи, забезпечила б правову основу для передачі активів до компенсаційного фонду.

А за потреби також ввести в дію спеціальне законодавство про конфіскацію, як це нещодавно зробила Канада. Сполучені Штати також мають дуже прогресивні процедури щодо цього, і на основі прийнятої в травні минулого року резолюції про боротьбу з безкарністю за військові злочини в Європі Європейський парламент звернувся до Комісії з проханням терміново розробити правовий інструмент, який передбачає виділення заморожених російських активів для фінансування відновлення“, – наголосила вона.

Разом з тим Мудра висловила побоювання, що заморожені за кордоном російські резерви не покриють всі збитки.

Фото: Фейсбук