В костелі встановлять інший орган — для богослужінь римо-католицької парафії. Про те, що собор передадуть римо-католикам, знали не всі благодійники.

Інвестиційний банкір Сергій Будкін, який жертвував кошти на відновлення костелу святого Миколая в Києві, має претензії до того, як проходить відновлення. У своєму Fb Будкін написав, що його турбує доля органу, а адвокат Масі Найєм в коментарях підтвердив, що концертного органу в соборі більше не буде.

Будкін пише, що судячи з фото зсередини костелу, в ньому не планується сидінь для залу органної музики. А з деяких джерел йому стало відомо, що відновлювати орган начебто не будуть взагалі.

«Я дивлюся зараз на фотографії відремонтованого костелу та розумію, що місця для сидінь залу органної музики у ньому більше не передбачається. Я також чую від консерваторських викладачів органу те, що і орган у його попередньому вигляді не відновлюватимуть, оскільки (а) костел Святого Миколая повністю передадуть римо-католицькій церкві, (б) римо-католицька церква вирішить, чи варто ставити орган у костелі і якщо так, то поставить його на хорах і (в) використання костелу як залу органної музики в майбутньому взагалі не передбачається» — пише він.

Будкін пише, що його не влаштовує така ситуація — мовляв, він не планував жертвувати кошти на костел, яким буде розпоряджатися виключно римо-католицька церква в Україні.

«Чесно кажучи, я не впевнений, що всі ті, хто збирав гроші на ремонт будівлі костелу (і на ремонт органу) збирали гроші на допомогу римо-католицькій громаді міста Києва, як це відбувається за вищеописаним сценарієм» — уточнює він.

В коментарях до допису відписався адвокат Масі Найєм, який контролює витрату коштів, зібраних благодійниками.

Він підтвердив, що у костелі не будуть відновлювати концертний орган, а встановлять інший — для богослужінь: «Наскільки мені відомо – ні. Буде встановлено не концертний орган».

Щодо використання костелу як концертного залу для органної музики Найєм зазначив, що питання поки відкрите. Хоча раніше повідомлялося, що для Будинку органної музики, який раніше існував при костелі, нове приміщення в Києві шукають з 2020 року.

«Він (костел – ред.) буде передан католицькій громадні і можливо до 01 червня 2022 року. Але тут ще є проблема, бо незрозуміло на балансі якої юридичної особи він буде. Це важливо з огляду на необхідність провести реставраційні роботи. І якщо це буде робити держава, то тоді Костел маю бути у неї на балансі, а католики будуть його використовувати не безоплатній і безстроковій оренді. Я не знаю як вони це юридично оформлять…» — пише адвокат.

Найєм наголошує на ще одній деталі — на момент пожежі в костелі вже було вирішено, що її передадуть римо-католикам. Однак це рішення не афішували.

«Це рішення про передачу Костелу було прийнято ще до пожежі і пожертви благодійників. Про це йдеться в розпорядженні № 1203 від 16 вересня 2020 року. Резюмую. Коли благодійники вирішили врятувати Костел – мало хто знав про це рішення» — пише він.

Примітно, що представник римо-католицької парафії Олег Яким’як на пряме запитання Найєма підтвердив, що церковники знали про передачу костелу їм ще до пожежі. Хоча оголосили про це на початку листопада (пожежа сталася у вересні).

Яким’як зазначає, що в парафії, мовляв, були сумніви щодо предачі, бо для будинку органної музики приміщення так і не знайшли. Також він повідомив, що органний зал можуть облаштувати в кінотеатрі «Київ», про що напередодні так розповів міністр Олександр Ткаченко. Однак наразі невирішена доля приміщення кінотеатру через суперечку міста з попереднім орендарем – мережею кінотеатрів Сінема-Сіті.

«На даний момент розглядається можливість облаштування органного залу в кінотеатрі Київ» — написав він.

Зауважимо також, що міністр культури Ткаченко підтверджував лише, що орган після відновлення буде на новому місці. Однак Ткаченко не згадував про те, що це буде не концертний орган.

КиївMedia намагається отримати коментарі сторін.

Нагадаємо, в костелі завершили протиаварійні роботи, відновлення фасаду почнуть в березні.

Фото: Фейсбук