Поетеса була діячкою підпілля ОУН, її стратили в Бабиному яру на початку Другої світової війни.

В будинку на вулиці Льва Толстого, 25 у Києві (Шевченківський район), в якому жила Олена Теліга, має з’явитися музей національно-визвольної боротьби. Таку думку висловив у своєму Facebook голова організації українських націоналістів Богдан Червак.

За його словами, зовсім небагато киян знають, де жила Теліга — цьому, мовляв, не зараджує навіть пам’ятний знак на будинку.

«О.Теліга із чоловіком Михайлом мешкали у кватирі №18… У перших днях лютого 1942 року саме з цього помешкання вона направилася у Спілку українських письменників на Трьохсвятительський, де була заарештована гестапо, а згодом страчена і похоронена у Бабиному Яру» — розповідає Червак.

Він нагадав, що за перші роки війни Теліга пережила «холод і голод», але продовжувала працювати на підпілля разом з іншими колегами — зокрема, з поетом Олегом Ольжичем, який очолював революційний трибунал ОУН (помер у концентраційному таборі в 1944-му).

Червак пише, що вважає несправедливим те, що про українських жертв Голокосту та Другої світової в публічному просторі згадують вкрай рідко.

«На тлі дискусій про вшанування жертв Голокосту у Бабиному Яру та мільйонів доларів, які планується витрати на спорудження різних «меморіалів», пам’ять про власне українські жертви залишається на маргінесі. Таке відчуття, що українці не господарі своєї землі, а маргинали до яких нікому не має діла» — наголосив він, вочевидь, натякаючи на заплановане відкриття меморіалу з синагогою в Бабиному яру.

Червак вважає, що ситуація має змінитися, а також пропонує не лише відкрити музей, а й перейменувати вулицю Льва Толстого на честь Організації українських націоналістів.

Як ми повідомляли, Інститут національної пам’яті презентував перший в Україні онлайн-архів усних спогадів.

Фото: Гугл Карти