На їхню думку, проект суперечить загальнолюдській моралі, а не лише юдейській.

Російські олігархи, які фінансують будівництво нового меморіалу в Бабиному Яру, зумисно обурюють цим громадськість, щоб представити Україну антисемітською державою. Про це у своєму Facebook написав громадський діяч українського єврейського руху, дисидент Йосиф Зісельс.

За його словами, представники Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» продовжують різні роботи на місцях розстрілів а також єврейського і православного кладовищ.

«… наприкінці вересня вони презентували тимчасову інсталяцію, створену ними попри наші протести, на землі колишнього Єврейського кладовища в Бабиному Яру. Безкарність надихає, й нині вони намагаються побудувати тимчасову поминальну синагогу за пам’ятником «Менора» на землі Кирилівського православного цвинтаря. Більш цинічного і провокаційного плану неможливо собі уявити» — пише Зісельс.

За словами діяча, ті, хто фінансує ці проекти, мають на меті «провокування обурення і протестів громадянського суспільства України, щоб нав’язати світові чергову пропагандистську брехню про «жахливий антисемітизм».

Зісельс додав, що аби зупинити будівництво синагоги на місці кладовища, з ініціативи рабина Йосефа Менделевича єврейська громада ініціювала збір підписів.

«Вважаємо неможливим і неприпустимим будь-яке рішення, що передбачає будівництво на території кладовищ і місць масових поховань – це абсолютно суперечить єврейській та загальнолюдській традиції й моралі. Тому ми підтримуємо український проект комплексної меморіалізації Бабиного Яру, яка не передбачає жодного фундаментального будівництва на землі, де знаходилися православне, єврейське, караїмське та мусульманське кладовища» — йдеться у тексті звернення.

Станом на 27 листопада під зверненням зібрано понад 800 підписів, а всього організатори планують набрати 10 тисяч.

Зауважимо: існує проект українського державного меморіалу жертв розстрілів у Бабиному яру, створення якого у червні цього року анонсував міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Його планують збудувати і відкрити до 80-х роковин Бабиного Яру, у 2021 році; при цьому досі невідомо, який вигляд матиме меморіал.

Але існує і інший проект, авторства неурядового фонду «Меморіал Голокосту «Бабин Яр». Це більш масштабний архітектурний замисел — будівництво планують на 2023 рік, відкриття на 2025-ий. У мережі вже є фото проекту, який переміг на конкурсі авторів. Цей проект в Україні часто критикують, оскільки згаданому благодійному фонду часто закидають фінансування з боку російських олігархічних груп (Михайло Фрідман, Павло Фукс, Герман Хан).

Крім того, в січні наступного року фонд «Меморіал Голокосту «Бабин Яр» планує відкриття ще однієї інсталяції.

Фото: фейсбук