Україна відмовляється від НАТО, безпеку гарантуватиме міжнародний договір.

Нардеп Давид Арахамія розповів про підсумки українсько-російських переговорів у Стамбулі.

  • Наша перша перемога – переміщення перемовин із Білорусі до Туреччини. Ми бачимо Туреччину як одного із гарантій безпеки для України.
  • Ми працювали над форматом, але ми нічого не підписуємо.
  • Про нову систему гарантій безпеки для України: це буде новий міжнародний договір, який ратифікують. Країни-гаранти протягом 3 днів будуть проводити консультації. Країни-гаранти будуть зобов’язані надати допомогу, зокрема військову і захист неба.
  • Серед гарантів Україна бачить країни Радбезу ООН, включно з Великою Британією, КНР, США, Францією, Туреччиною, Німеччиною, Канадою, Польщею, Ізраїлем.
  • Ми пропонуємо зробити вільне приєднання до договору гарантій: якщо інші країни хочуть приєднатися, ми дамо їм таке юридичне право.
  • У нас неврегульовані питання з окупованим Донбасом і Кримом, тому поки гаранти не будуть працювати на ці території. Деякі країни дали вже попереднє погодження. Також ці гаранти мають допомагати вступати в ЄС.

Цей договір обов’язково має бути спочатку схвалений українцями на референдумі, а потім ратифікований парламентами України та країн-гарантів.

Українська делегація пропонує Росії зафіксувати в окремому пункті договору про перемир’я те, що питання статусу Криму і Севастополя буде вирішуватися протягом 15 років на двосторонніх переговорах. Про це повідомив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк, який бере участь у переговорах з Росією, на брифінгу 29 березня у Туреччині

“Що стосується таких питань, як наприклад, Крим, то це теж окремий пункт договору. Ми пропонуємо зафіксувати пропозицію України і Росії протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму і Севастополя окремо”.

Подоляк також додав, що окремим пунктом Україна пропонує російській стороні, що Україна і Росія протягом цього часу, доки триватимуть переговори, не будуть використовувати військові чи збройні якісь сили для того, щоб вирішити питання Криму.

Питання Донбасу, за словами Подоляка, винесли окремим пунктом для переговорів безпосередньо між Зеленським і путіним.

Тим часом, російська сторона після переговорів повідомила, що рф вирішила кардинально скоротити бойові дії на київському та чернігівському напрямках. Про це повідомив глава російської делегації володимир мединський після перемовин з Україною. Втім в Україні не всі вірять цим словам.

Зустріч президентів України і РФ можлива одночасно з парафування договору про гарантії безпеки. “Пропонуємо рішення, за яким зустріч голів держав можлива одночасно з парафуванням договора міністрами закордонних справ. Тим паче, що в момент парафування й розгляду деталей договора можливе обговорення різних політичних нюансів і деталей”, – йдеться у повідомленні.

Парафування угод є процес попереднього підписання договору між двома державами ініціалами уповноважених осіб. Парафування можливе після схвалення угоди на перемовинах, але остаточне затвердження і ратифікація передбачає ще низку юридичних процедур, наприклад, ратифікацію національним парламентом.

Фото: скрін