Вакцина має перебувати в спеціальному холодильному обладнанні, що підтримує температуру від -60 до -80 градусів за Цельсієм.

Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив голова Комітету ВРУ з питань здоров’я нації Михайло Радуцький.

Центр зберігання COVID-вакцин планують облаштувати або в Києві, або в безпомередній близькості до аеропорту «Бориспіль».

Для тривалого зберігання препаратів мають створити наднизький температурний режим. Вакцина має перебувати в спеціальному холодильному обладнанні, що підтримує температуру від -60 до -80 градусів за Цельсієм. Якщо ж її зберігати в неналежних умовах, то препарат втратить здатність формувати в людини іменну відповідь на вірус.

Наразі в Україні немає необхідного обладнання та техніки для транспортування вакцини в надзнизькому температурному режимі. Однак, за словами Михайла Радуцького, держава розраховує в подальшому залучити логістичні компанії, які вже мають необхідне обладнання та досвід.

«Логістична схема, яку ми плануємо, передбачає створення на національному рівні спеціального центру тривалого зберігання вакцин в наднизьких температурах, у якому будуть встановлені холодильники, здатні одночасно зберігати сотні тисяч доз. Один холодильник об’ємом 1000 літрів (розрахунково, вміщує 250 тисяч доз) вже перебуває в Україні. Ще двадцять аналогічних установок можуть бути завезені до країни протягом декількох тижнів. Це дасть нам можливість отримати перші партії вакцини, які вимагають зберігання у наднизьких температурах», – зазначив Радуцький.

Водночас голова Комітету ВРУ з питань здоров’я нації поянив, що до пунктів щеплення в регіонах вакцину транспортуватимуть у спеціальних термобоксах, де вона зможе зберігатися до 5 днів у звичайному холодильному обладнанні (від +2 до +8 градусів за Цельсієм).

«У держави наразі є важливе завдання – організувати процес щеплення на місцях. Нещодавно МОЗ затвердив Дорожню карту з проведення вакцинації від COVID-19. Її планують проводити у понад 4000 пунктах щеплень, буде працювати більше 500 мобільних бригад. Розглядається і можливість створення тимчасових центрів вакцинації, за прикладом країн ЄС», – наголосив Михайло Радуцький.

Відтак – доведеться мобілізувати та навчити велику кількість медичних працівників, сформувати списки людей, котрі будуть вакцинуватись першими, відпрацювати механізм контролю за використанням вакцини, щоб безкоштовна вакцина не почала розповсюджуватися за «тіньовими схемами».

Також Михайло Радуцький пояснив, що в одній упаковці Pfizer\BioNTech знаходиться п’ять доз, після відкриття упаковки їх потрібно використати упродовж 6 годин.

На щеплення однієї людини йтиме до 30 хвилин, адже саме вакцинування займає близько 10-15 хвилин, а потім вакцинований має лишитися під наглядом лікаря щонайменше 15 хвилин. Тому, з організаційної точки зору процес щеплення медиків та правоохоронців відпрацювати простіше, ніж інших категорій громадян з груп ризику. Адже з конкретною кількістю людей простіше запобігти великих черг та скупчень у пунктах вакцинації.

«За досвідом інших країн, орієнтовно 5% вакцини утилізується або не використовується вчасно з різних причин. Нам потрібно максимально ефективно організувати процес щеплення, щоб мінімізувати цей відсоток», – наголосив Михайло Радуцький.

Нагадаємо, нещодавно в Україні затвердили 4 етапи вакцинації населення від COVID-19.

Фото: pixabay