8 січня у Софії Київській уперше за незалежної України відслужили заупокійну літію по українському гетьману Івану Мазепі.

У заповіднику Софія Київська у Мазепинській капелі головного храму вперше в сучасній Україні заупокійну літію по гетьману Івану Мазепі править Митрополит Переяславський і Вишневський Олександр Драбинко, інформує ТСН.

Ця подія – унікальна, адже починаючи з царської Росії, а потім і за часів СРСР постать Мазепи всіляко принижували, а факти про його життя перекручували.

Тут у Софії Київській експонують Мазепинське Євангеліє, надруковане рівно 314 років тому в місті Алеппо коштом гетьмана на прохання тодішнього Патріарха Антіохійського Афанасія Даббаса ІІІ. На презентацію з Лівану спеціально приїхав прямий нащадок Антіохійського Патріарха –  Цезар Антуан Даббас із родиною. Його дружина Яна – українка.

Завершилось урочисте відкриття експозиції виступом лірника Яреми. Братчик виконав унікальну «Софійську колядку», яку 1889 року віднайшов і опублікував Іван Франко, і яка знову пролунала вперше за більш ніж сотню років.

Знамените Мазепинське Євангеліє було створено на кошти гетьмана три століття тому, в січні 1708 року в сирійському місті Алеппо, воно містить посвячення Івану Мазепі, написане Антіохійським патріархом Афанасієм III Даббасом. Мазепинське Євангеліє доповнить низку факсимільних видань, які вже експонуються у храмі, а саме Реймське, Пересопницьке, Луцьке та Холмське.

Мазепинське Євангеліє має 243 сторінки, на кожній – 25 рядків арабського тексту. Київський примірник мазепинського Євангелія був виявлений послом України в Лівані Ігорем Осташем у Національній бібліотеці України ім. В.І. Вернадського. Факсиміле Мазепинського Євангелія надрукували у 2021 році.

Фото: Фейсбук