Сума боргу складає 1 мільярд гривень. Між компаніями тривають судові суперечки.

Маючи статус монополіста на ринку електроенергії, НЕК «Укренерго» користується правом безумовного списання коштів і виставляє учасникам ринку рахунки за ненадані послуги. Зокрема, борг компанії перед КП «Київтеплоенерго» складає 1 млрд грн, повідомив в інтерв’ю ExPro Сергій Гушул, директор департаменту з правового забезпечення КП «Київтеплоенерго».

За його словами, через цей борг підприємство може не виконати ремонтні роботи перед новим опалювальним сезоном та обмежити обсяг послуг.

«На кожен наступний місяць, ми маємо робити авансовий платіж на газ. За наявності заборгованості збоку «Укренерго», ми не можемо розрахуватися за той газ, що використали, та не можемо зробити замовлення на майбутні обсяги газу. Відповідно, всі виробники (не лише ми) стикаються з тим, що починають обмежувати обсяг послуги, адже для того, щоб її надати чисто фізично немає палива, без якого неможливо виробити електроенергію» — зазначив Гушул.

Також посадовець наголосив, що «Київтеплоенерго» має перспективу отримання такого статусу боржника, за якого доведеться зупинити виробництво гарячої води для столиці.

«Ситуація ускладнюється домінуючою позицією «Укренерго» на ринку електроенергії. Будь-який рахунок перед «Укренерго», не оплачений протягом двох діб, автоматично призводить до статусу «переддефолтний». Потім ще два дні затримки — і вже «дефолтний» статус. Але навіть на «переддефолтному» етапі вони мають право на списання коштів з фінансової гарантії. Тобто, навіть якщо ми не заплатимо, «Укренерго» отримає свою компенсацію. І якщо ми опинимося в «дефолтному» статусі, будемо змушені зупинити генерацію електроенергії, а значить і виробництво гарячої води для Києва» — зазначив він.

За словами Гушула, зараз з «Укренерго» тривають судові суперечки. Перша — про стягнення вартості послуги за врегулювання небалансів, тобто мова про 1 млрд грн боргу. Друга — про плату за невідповідність надання послуг на ринку. Третя — за фактично ненадані послуги з передачі електричної енергії магістральними мережами.

«Наша електроенергія прямо надходить в розподільні мережі Києва і не потрапляє в магістральні мережі «Укренерго». Цей факт підтверджується даними комерційного обліку. Відповідно, послуга з передачі електроенергії не було надано і договором вона не передбачена. Зараз ми звертаємося до касаційної інстанції. судимося за суми, які були нам нараховані і ми оплатили «Укренерго» за перші 2 місяці з початку роботи нового ринку (липень-серпень 2019). ми переконані в тому, що Верховний Суд прийме правильне рішення, і з нас, і з киян буде знято тягар оплати послуг, які не надаються», — сказав Гушул.

Борг НЕК «Укренерго» перед учасниками балансуючого ринку становить 13,055 млрд грн. Із них борг «Укренерго» перед сторонами, відповідальними за баланс становить 5,871 млрд грн, а перед постачальниками послуг з балансування – 7,184 млрд грн.

Як ми повідомляли, в «Київтеплоенерго» кажуть, що у найближчі 15 років Київ матиме «зелену» енергетику.

Фото: Фейсбук