Музей вирішив зробити реекспозицію та змістити акценти творчості Булгакова з роману «Біла Гвардія» на головні твори: романи «Майстер та Маргарита» та «Собаче Серце».

Про це повідомили у Київському музеї Булгакова.

У повідомленні зазначили, що коли Україна потерпає від російської агресії, коли гинуть наші солдати, діти та жінки, коли руйнують наші міста та намагаються знищити українців як націю, адміністрація музею розуміє необхідність наново переосмислювати спадщину, бо саме культурне надбання має відновити життя України після війни.

“За своїм походженням письменник Булгаков – росіянин, що був народжений, як усі його брати та сестри, у Києві, де він прожив більшу частину свого життя. У Києві Булгаков закінчив гімназію, Київський університет св. Володимира, працював у київських шпиталях Червоного Хреста, мав приватну практику на Андріївському узвозі, 13, де читав рідним свої перші оповідання. Цей будинок – остання київська адреса письменника. Тут він разом зі своєю родиною мешкав 13 років. Саме цей будинок стане героєм його першого роману Біла гвардія”, – зазначили у дописі.

У музеї пояснили, що Київ того часу – це імперське місто, де панували відповідні наративи та ідеали. Булгаков у цьому сенсі – дитя своєї родини та міста. Відповідне оточення, українофобські тенденції – усе це ми бачимо у його романі «Біла гвардія», п’єсі «Дні Турбіних» та оповіданнях, пов’язаних з романом «Біла Гвардія».

З того часу, як був написаний роман «Біла гвардія» пройшло 100 років, але саме імперське заперечення самого існування країни, її мови та культури призвели до сьогоднішньої війни з Росією. Тому, з одного боку, роман «Біла Гвардія» – це частина нашої історії, складного процесу становлення та будування країни, з іншого – ця зневага до України болісна та образлива особливо у такий важкий період нашої боротьби за її існування.

“З огляду на це, наш музей вирішив зробити реекспозицію та змістити акценти творчості Булгакова з роману «Біла Гвардія» на головні твори: романи «Майстер та Маргарита» та «Собаче Серце». Ці твори недарма були заборонені у Радянському Союзі. «Майстер та Маргарита» вперше вийшов у повному обсязі без купюр тільки у 1972 році, а повість «Собаче Серце» лише у 1987 році”, – зауважили у повідомленні.

І додали, що у цих творах письменник бореться з радянською владою своєю єдиною зброєю – словом. Його сатира висміює сам устрій «совєтського раю», його абсурдність, жорстокість, відсутність прав людини на особисте життя, свободу слова та волевиявлення.

Нагадаємо, Літературно-меморіальний музей М. Булгакова заснований і відкритий для відвідувачів 1989 року як філію Музею історії Києва. Під музей передали будинок № 13 на Андріївському узвозі, де раніше — 1982 року, було встановлено меморіальну дошку Булгакову (скульптор Л. Кущ, архітектор Б. Кравчук). Саме тут з 1906 по 1919 роки жила сім’я професора Києво-Могилянської Академії Афанасія Булгакова (батько Михайла Булгакова). У цій будівлі пройшло юнацьке і студентське життя Булгакова. Сюди він також повернувся з фронту Першої світової війни. У цьому будинку працював лікарем і приймав пацієнтів. Тут же читав свої перші оповідання. Саме цей дім став центром сюжету першого роману Булгакова «Біла гвардія» та п’єси «Дні Турбіних».

Основою колекції музею стали 47 предметів Михайла Булгакова, зібрані за довгі роки київським інженером (а згодом — першим директором музею А. Кончаковським) та декілька сотень книг, журналів, програм, театральних білетів і листів сестри Булгакова. Нині колекція музею налічує до 4000 меморіальних предметів. Деякі експонати були привезені з-за кордону. Основна експозиція музею відкрилася 1993 року. 20 років київський музей був єдиним музеєм Булгакова в світі.

Фото: Фейсбук