Вчені провели такі дослідження у 60 містах світу, серед яких є і Київ.

Стислі результати дослідження мікроорганізмів у Київському метрополітені опублікував Інститут молекулярної біології і генетики (ІМБГ).

Дослідження проводилось 21 червня у 60 містах у рамках найбільшого у світі метагеномного дослідження міських мікробіомів, що є у повітрі й на поверхнях, до яких торкаються люди.

У київському метро ми виявили дуже типового представника шкірної мікрофлори людини — сutibacterium acnes, що в нормі зазвичай спостерігається у здорових людей. Ця бактерія входить до складу основних 31 видів, здайдених у всіх 60 містах, й ще раз свідчить про величезний вплив людини на міське середовище“, – сказала молодша наукова співробітниця ІМБГ Аліна Фролова з Групи системної біології.

Однак виявлено й види, які унікально характеризують київське метро. Наприклад, мікобактерію (Mycobacterium sp. VKM Ac-1817D), яку секвенували в 2015 році.

Це непатогенна мікобактерія, що може здійснювати деструкцію природних стеринів з утворенням андростанів, які є ключовими проміжними речовинами для синтезу фармацевтичних стероїдів. Це не значить, що ця бактерія присутня у великих кількостях, або ми одразу можемо її використати з біофармацевтичною метою, однак пошук і виявлення нових бактерій зі схожими властивостями мають величезний потенціал“, – сказала науковиця.

Завдяки такому глобальному дослідженню сформовано перший у світі систематизований каталог міської екосистеми мікроорганізмів. Аналіз виявив основний набір 31 виду мікроорганізмів, знайдених у 97% зразків. Дослідники виявили 4246 відомих видів мікроорганізмів, але водночас — 10928 нових вірусів та 748 бактерій.

Відкриття нових видів може допомогти у побудові філогенетичних дерев, щоб зрозуміти, як різні види мікроорганізмів пов’язані між собою“, – зазначають вчені.

Кожного року 21 червня MetaSUB проводить глобальний збір зразків по всьому світу (Global City Sampling Day). Зразки збирають за допомогою стерильних свабів, що не містять ДНК і РНК, і відправляють до лабораторії WCM (Weill Cornell, Нью-Йорк). Цей проект розпочався у 2013 році, коли професор медицини WCM Крістофер Мейсон почав збір та аналіз зразків мікробів у метрополітені Нью-Йорка. У 2015 році з ініціативи вченого було створено Міжнародний консорціум MetaSUB, який охопив не лише вивчення мікробіомів на твердих поверхнях, а й у зразках міського повітря, води та стічних вод.  Київ приєднався до проекту в 2017 році.

Фото: Фейсбук