У столиці наразі убезпечили від можливих руйнувань майже 28 монументів. Все за рахунок бізнесу, громадськості і волонтерів.

Про це розповів директор Департаменту охорони культурної спадщини Київської міської держадміністрації Олександр Никоряк в інтерв’ю “УП. Життя”. 

За його словами, спочатку департамент створив пріоритетний список з 10 найстаріших об’єктів, які знаходяться на обліку в реєстрі пам’яток. До нього увійшли пам’ятники Богдану Хмельницькому, князю Володимиру, Лесі Українці, Тарасу Шевченку тощо. Також у пріоритетний список внесли відновлений пам’ятник Княгині Ользі, хоча його немає в реєстрі.

Коли ці 10 пам’ятників зміцнили, перелік збільшили ще на 20 об’єктів. 

“14 квітня завершили укріплювати пам’ятник засновникам Києва на набережній, а також колону Магдебурзького права”, – розповів директор ДОКС. 

Навколо Памʼятника засновникам Києва у повну висоту побудували шестиметрову конструкцію з металевих будівельних лісів та дерев‘яного брусу. Зовні він укріплений спеціальними плитами, а по нижній частині конструкції укладені мішки з піском.

За словами Никоряка, спочатку до відповідного переліку входили ще монумент Незалежності (“Стела”) і Лядські ворота. Обидва об’єкти знаходяться на Майдані незалежності, у самому серці столиці. Однак, потім їх виключили зі списку. 

За словами Никоряка, фізично захистити монумент Незалежності – проблематично, адже висота пам’ятника – близько 40 метрів. Також врахували і фінансовий бік цього питання, адже встановлення захисної конструкції для такого великого монумента буде коштувати дуже дорого.

“Декілька об’єктів ми захистили опалубними плитами, які можуть утримати цілим бетон. Ними закрили пам’ятник Володимиру Великому, Богдану Хмельницькому. Бізнес надав опалубних щитів на 1 мільйон гривень. Цього вистачило на два з половиною об’єкти. 

Хочу наголосити, що з бюджетних коштів ми не витратили жодної копійки. Все це – допомога небайдужого бізнесу, громадськості і волонтерів. Також друзі надали нам 20 000 мішків та близько 15 машин піску безкоштовно”, – розповів чиновник. 

Никоряк зауважив, що підрахунок поточних витрат не вели, однак орієнтовна сума, яку могли витратити на укріплення пам’ятників у Києві, може сягати 1,5 мільйона гривень, а то й більше.

Пам’ятники із переліку кинулися захищати найпершими, тому що вони – найбільші за розміром й мають вищу історичну цінність. 

При цьому, за словами депутатки Київської міської ради Ксенії Семенової, перелік не обов’язково має обмежуватися цими 28 монументами – зараз є можливість зміцнювати й інші пам’ятники, “якщо буде такий запит”.

Фото: КМДА.