Вартість документу у кілька разів менша за оригінал.

Якщо ви зібралися за кордон на відпочинок, у Києві вам можуть вільно продати… негативний ПЛР-тест, щоб отримати дозвіл на в’їзд до деяких країн. Журналісти «Київ.Newsroom» телеканалу «Київ» з’ясовували, хто і як продає такі документи.

Від пропозицій не здавати тест, а купити довідку, рясніють соціальні мережі. В оголошеннях вказана ціна — 400 гривень, за які вам обіцяють довідку про негативний ПЛР- тест, та ще й англійською мовою; термін виготовлення — «менш ніж за добу». Оригінальний, справжній документ у сертифікованій лабораторії вартує 1 800 гривень, плюс ще 50 гривень за переклад англійською мовою.

В туристичних компаніях розповідають, що виявити таку підробку вкрай складно.

«Насправді ніхто не контролює взагалі… зробіть в фотошопі — і будь-ласка, летіть. Але з першого числа грудня місяця це все буде контролюватися, будуть вимагати (принаймні Єгипет) щоб був QR-код, підпис і штамп лабораторії» — розповідає Ірина Сметаніна, експерт з туризму.

Журналісти телеканалу «Київ» вийшли на звязок із шахраями, що виготовляють підробні довідки; зустрітися для оплати особисто вони навідріз відмовилися. Коли журналісти заплатили гроші і отримали довідку поштою, то дуже здивувалися — фальшивий документ був виданий від імені відомої лабораторії Med Lab, яка функціонує по всій території України.

Тоді знімальна група навідалася в лабораторію. Частина медсестер втекли, деякі працівники намагалися виштовхати журналістів з приміщення, мотивуючи відсутністю офіційного запиту. Після довгих сперечань представники лабораторії заявили, що фальшиві довідки вони не видають, до того ж на них немає спеціального QR- коду, який гарантує оригінальність.

«Якщо ви хочете офіційну заяву, то: на сьогоднішній день у нас уже є справа в кіберполіції, ми зверталися, у нас не одна така справа… лабораторія застосувала QR-коди для того щоб такого не було. Будь-яка інша довідка, яка немає QR-коду — це підробка» — розповів один з працівників лабораторії.

Юристи кажуть: якщо шахраїв упіймають, то на два роки відправлять за грати; власне як і того, хто купує підроблені меддовідки. Однак, найближчим часом це «ремесло» буде процвітати, бо на нього є попит і немає контролю; вирішенням проблеми може стати створення єдиного реєстру та можливість перевірки туроператором оригінальності довідок. Втім, це буде суперечити принципу медичної таємниці.

Про діяльність аферистів знають і в МОЗ, але покарати не можуть. Днями на брифінгу міністр охорони здоров’я Степанов заявив, що підробка документів — це компетенція правоохоронців.

Фото: скріншоти