Реставрацію будинку зі зміями було погоджено ще в 2019 році.

Про те, що на будинку зі зміями почали розбирати дах, повідомили у програмі “Київ.NewsRoom” на телеканалі “Київ”.

Kyiv Media

Занедбана нині пам’ятка архітектури розташована на вулиці Великій Житомирській, 32. Через характерну ліпнину на фасі будівля отримала народну назву – будинок зі зміями та каштанами.

Як пише “Хмарочос“, посилаючись на архітектора проєкту реставрації будинку Артема Прощенка, зараз останній поверх знімають, оскільки він був надбудований у радянські часи. Замість нього буде мансардний поверх. Реставратори також мають відновити втрачені декоративні елементи. Реконструкція будівлі має відбутися за тим проєктом, який представили у 2019 році і його погодив Департамент культурної спадщини КМДА.

Kyiv Media
Проєкт реставрації

На той момент будівля перебувала у приватній власності, але є пам’яткою архітектури і містобудування місцевого значення. Проте наразі законодавчо існує можливість викупу будівлі у держвласність.

Архітектор уточнив, що функціональне призначення будівлі залишилось незмінним – це буде офісне приміщення.

Kyiv Media

Хоча будинок зі зміями з’явився у Києві в 1911 році (буд збудований для київської купчині Софії Чоколової), видимий занепад пам’ятки почався з 2010 року – тоді будинок придбало ТОВ «Акваплаз». Засновником компанії є Андрій Матюха – у минулому він володів однією з найбільших мереж букмекерських контор «Фаворит», а згодом, за даними ЗМІ, – контори FavBet. Нові власники планували переоблаштувати будівлю під готель, добудувати декілька поверхів та мансарду, а під землею вирити паркінг.

Історичне фото (Фасад. Ліпнина) 1989

Але пізніше будівлю викупив Богдан Батрух, генеральний директор компанії B&H film distribution. Головна архітекторка проєкту Вероніка Лисенкова запевняла, що фірма відновить все, що було втрачено, як в екстер’єрі, так і в інтер’єрі. В будівлі, за словами гендиректора Богдана Батруха, мала проводитись лише реставрація.

За даними “Мапи реновації”,  у 1945-50-х роках було надбудовано 4 поверх над центральною частиною будинку та еркером, розібрано масивний купол з цементним хвилеподібним рельєфом над еркером і цементний хвилеподібний парапет. Тоді ж було втрачено сюжетну горельєфну композицію за мотивами античної міфології. У 1993-1994 роках проводився ремонт окремих приміщень, що призвело до майже повного знищення їх декоративного оздоблення.

Будинок зі зміями від початку створення використовувався як прибутковий. Його фасад прикрашали змії, що обвивалися навколо каштанового листя, жіночі фігури. Будівлю було обладнано електричним освітленням, водопроводом і каналізацією. Стіни вздовж парадних сходів, плафони житлових кімнат було оздоблено ліпниною, підлогу вкрито набірним паркетом. Крім будинку і досить великого саду в садибі стояла цегляна стайня з каретним сараєм. Відповідальна підписка на будівництво не збереглася, тож ім’я архітектора точно не встановлено. Дослідники архітектури Києва припускають, що автором проєкту міг бути архітектор польського походження Казимір Гнатович Лєдоховський. До робіт Лєдоховського належать кращі об’єкти київської архітектури стилю модерн – прибуткові будинки по вул. Назаріївській, 19 та 21 та особняк з клінікою по вул. О. Гончара, 33.

Нагадаємо, нещодавно напівзруйновану садибу Барбана у Києві можуть реставрувати.

Фото: Фейсбук, вікіпедія