«Арботом» - це імпульсивний томограф, який дозволяє безпечно дослідити стан стовбура дерева.

Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

За допомогою імпульсивного томографа «Арботом» можна безпечно для рослини дослідити структуру стовбура на наявність, об’єм і конфігурацію порожнин та уражень. Це дає можливість визначити методи лікування та профілактики для збереження дерева.

Навколо дерева встановлюють спеціальні датчики, по яких потім стукають молоточком. Внаслідок цих дій датчик фіксує стан рослини та передає ці дані на комп’ютер.

«Принцип роботи «Арботома» полягає в тому, що він за допомогою звукових хвиль дає розуміння про внутрішній стан дерева та виводить його на екран. Відтак, чим швидше проходить звуковий імпульс між датчиками, тим дерево здоровіше. Якщо ж всередині цього дерева є, наприклад, стовбурова гниль чи трухлявість, то щільність цього дерева зменшується. Відповідно, звук проходить довше», – пояснив Олексій Король, генеральний директор КО «Київзеленбуд».

До слова, цей пристрій наразі єдиний у всій Україні.

«Характерна проблема – це правильний своєчасний догляд за деревами. Ми маємо велику кількість дерев, які фактично є історичними пам’ятками, а за ними догляд має бути особливий. Від того, наскільки ми своєчасно поставимо діагноз дереву та подивимося, які саме в нього проблеми, ми можемо продовжити життєвий цикл рослини», – наголосив Петро Пантелеєв, заступник голови КМДА.

Томограф завезли в Україну з Німеччини. Наразі роботу цього приладу тестують у Києві. Якщо «Арботом» покаже хороші результати, то для України закуплять ще декілька таких приладів, які допоможуть зберегти якнайбільше дерев.

Петро Пантелеєв під час презентації роботи обладнання розповів, що в середньому спеціалісти за допомогою цього томографу можуть обстежувати до 20 дерев за день. Про це повідомили на офіційному порталі КМДА.

«Фахівці «Київзеленбуду» зможуть визначати внутрішні пошкодження дерев, здорові вони чи аварійні. У першу чергу, це стосується вікових дерев, які є пам’ятками природи і потребують особливого піклування. Таких дерев у нашому місті більше 300. Другий важливий аспект – безпека. Під час сильної негоди ми мали випадки падіння дерев, які не витримували вітру чи опадів. І ми мали негативні, а часом і трагічні наслідки таких падінь. Нове обладнання допоможе: вчасно діагностувати зелені насадження, вчасно лікувати або видаляти дерева, що можуть становити потенційну небезпеку», – розповів Петро Пантелеєв.

Арботом – німецьке обладнання, що має датчики, які кріпляться до кори дерева. Сигнали з датчиків одразу можуть бути виведені на екран ноутбука, де різними кольорами показана томограма стовбура в розрізі та можливі ураження деревини. Зелений колір – здорова і неушкоджена деревина, червоний фіксує дефекти та ураження.

Фото: скріншот