Омбудсмен вимагає від Київради ухвалити Положення про конкурс на посади директорів шкіл.

Відкритий лист із таким зверненням на своїй Facebook-сторінці оприлюднив перший в Україні освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Він звернув увагу, що під час нинішнього засідання Київрада має розгянути питання про затвердження нового Положення про проведення конкурсу керівників закладів загальної середньої освіти. За словами Горбачова, це важливе питання “набуло дещо скандального відтінку”.

Омбудсмен почав з передісторії про те, що у 2015 році, Київ став першим містом України, де за ініціативи Департаменту освіти і науки Києва був проведений відкритий та прозорий конкурс на посаду директора школи.

Це дозволило призначити на посади директорів шкіл велику кількість нових людей, більшість з яких за ці роки довели свою здатність будувати якісні та людяні школи.
Пізніше норми київского конкурсу директорів стали основою для відповідних статей Законів України «Про освіту», де ця норма була впроваджена (вересень 2017), та «Про повну загальну середню сосвіту», де була досить докладно прописана процедура проведення конкурсу (березень 2020)“, – зазначив Сергій Горбачов.

Додав, що в новому Законі «Про повну загальну середню освіту» 2020 року зазначалось, що кожна громада проводить конкурс відповідно до вимог статті 39 цього закону, але ухвалює власне Положення про конкурс, яке має враховувати особливості саме цієї громади. Проте Київ до не оновив положення, яке б співвідносилось із цим законом.

Так, торік у липні проект Положення був підготовлений столичним Департаментом освіти, проте, за словами омбудсмена, чинний голова постійної комісії з питань освіти Вадим Васильчук відклав розгляд ляду цього питання – начебто через наближення місцевих виборів.

Наступного разу на розгляд постійної комісії Київради з освіти проект Положення Департамент освіти подав 1 квітня 2021 року. Омбудсмен зазначає, що комісія чомусь не бралася за це питання цілих два місяці – начебто через локдаун.

А питання конкурсу – дуже важливе. Бо цього року у Києві 109 директорів мають контракти, які завершуються 1 липня. І якщо до цієї дати не відбудуться конкурси, з липня більше сотні київських шкіл залишаться без директорів. А це фактично зірве підготовку до нового навчального року та грубо порушить права учасників освітнього процесу“, – наголосив Сергій Горбачов.

Омбудсмен вбачає причини затягування розгляду питання про Положення щодо конкурсу на посади директорів шкіл у голові освітньої комісії Київради Вадимові Васильчукові.

Причина – у бажанні внести до Положення певні норми сумнівної законності, які фактично дозволили б голові постійної комісії Київради з освіти одноосібно призначати директорів шкіл. А цей варіант викликає рішуче несприйняття київських освітян“, – зазначає омбудсмен.

Пояснює, що стаття 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначає, що “рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою)”. Засновник – Київська міська рада, уповноважений орган – Департамент освіти.

Але в проекті рішення, яке пропонує голова постійної комісії, передбачено, щоб конкурс оголошувала (і фактично проводила) саме комісія із трьох осіб, яку він очолює. Тобто – три людини хочуть цього року (і кожного наступного) проводити у стислі терміни більш ніж 100 конкурсів на посади директорів шкіл“, – заявляє Сергій Горбачов.

Зауважив, що Регламент Київради зобов’язує публічно викладати оновлене Положення із  пропозиціями Вадима Васильчука. Але цього не було зроблено, тож омбудсмен прочитав оновлений документ завдяки допомозі кількох людей, які мали доступ до тексту Положення.

Горбачов, прочитавши текст, з’ясував, що у новому проекті рішення пропонується, щоб три депутата (із 120 депутатів Київради) на свій розсуд формували переважний склад конкурсної комісії, а потім – щоб ці ж три людини мали право затвердити чи відхилити кандидатури, які визначить конкурсна комісія, яку вони самі ж і хочуть створити.

“Все це настільки суперечить чинному законодавству, настільки викликає рішучу критику громадськості, юристів та освітян, що, відверто кажучи, я давно не бачив такого одностайного несприйняття та протесту проти відвертого нехтування законом. Але, тим не менш, продовжуються спроби “протащити” ці дуже дивні, м’яко кажучи, пропозиції, які поставлять призначення директорів шкіл в залежність від доброї чи недоброї волі фактично однієї людини. Саме тому публічно звертаюся до депутатів Київради із проханням не допустити прийняття цих контраверсійних норм і ухвалити такий текст Положення, який не буде суперечити чинному законодавству, захистить права учасників освітнього процесу і розблокує нарешті проведення конкурсів керівників закладів загальної середньої освіти у місті Києві”, – заявив омбудсмен.

Зазначив, що наразі цим вимогам відповідає той проєкт рішення, який був офіційно внесений на розгляд Київради Департаментом освіти і науки.

Фото: Фейсбук