У Києві нещодавно чоловік зробив зауваження групі людей, які потім його побили. Довелося захищатися.

Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

Дмитро, тренер зі стрільби й фахівець зі зброї, повертаючися пізнього вечора додому, зробив зауваження людям у військовому однострої. У кишенях Дмитра знаходилися 2 пристрої для відстрілу патронів. Тепер чоловік – підозрюваний.

«Вони стояли в формі з банками пива й відчували себе, як на футболі – у “відриві”, махали руками, пивом, кричать. Для мене це дикість. Я підійшов до них і сказав: “Хлопці, ви у спальному районі Києва. Вже за 23:00. Дуже важливо зараз тихо та спокійно продовжити вечір”. На що мені відповів один із них, що він із Дніпра й зараз влаштує салют, а всі будуть маршрирувати», – розповів Дмитро.

Анастасія, місцева жителька, каже, що такі ситуації в цьому районі постійно. Мешканці часто звертаються до поліції та дільничного, однак результатів майже ніколи не було.

За словами Дмитра, він намагався тричі вибудувати з армійцями діалог та дійти порозуміння.

«Хвилини 4 я їх вмовляв. Однак один чоловік із компанії прорвався й вдарив мене. Я викладаю ці речі, тому для мене удар це не стрес, а продовження діалогу. Ще десь хвилину я розмовляв із ним, а потім він на мене накинувся. Почав душити, прижимати до автівки. Мої руки завжди були знизу. Справа в тому, що в кишенях у мене було два спецпристрої для відстрілу гумових боєприпасів. І ось мої руки були в кишенях. Відтак, я не міг ніяк вдарити», – зазначив чоловік.

Пізніше Дмитру вдалося вирватися, але потім його вдарив інший чоловік у військовій формі.

Слова Дмитра підтверджує й відео з камер спостереження. На кадрах можна побачити, як один із четвірки перший б’є Дмитра.

Окрім цього, камери зафіксували й те, як незадовго до зустрічі з Дмитром двоє в однострої зайшли в магазин та купили пиво, яке потім розпивали посеред вулиці.

Далі – напад. Удвох від одного.

Попри те, що Дмитро вже отримав два стусана від невідомих, чоловік все ж наважився втретє попросити компанію поїхати з миром. На цей раз вдалося – чоловіки сіли в машину.

У цей момент, за словами Дмитра, він помітив якийсь предмет на задньому сидінні авто.

«Машина почала їхати, але відразу зупинилася. Відкрилися двері, група людей вийшла й кинула на мене – штовхали, били, завалили мене. У цей момент з’явилася думка себе захистити. Не те, щоб напасти на них чи зробити прямий постріл. До слова, інструкція з травматики забороняє робити прямий постріл на дистанціях менше 3,5-4 метрів. Я дістав спецпристрій та зробив сигнальний постріл під себе», – пригадує Дмитро.

У той самий час стежкою біля магазину йшов Олександр. Почув звук вистрілу й зупинився. Каже – вирішив не ризикувати життям.

«Я побачив, що з машини вийшло 3-4 людини й нападають на Дмитра. Й коли він лежав почалася стрільба. Я в цьому випадку, звичайно, злякався. Додому далі не пішов, а повернувся до товариша», – розповів Олександр.

Приблизно в цей час на Верховинну вибіг і Євген, сусід Дмитра.

«Я побачив картину, як нетверезі військові “ломають” людину. Впізнав Дмитра. Також серед інших впізнав людей, які вже, на моїй пам’яті, близько 6 разів спричиняли тут конфліктні ситуації, зокрема й зі мною. Вони є провокаторами», – розповів Євген.

Близько півночі на місце події приїхала поліція. Дмитро каже, що зрадів їх появі, адже вже не знав, чим закінчиться для нього атака армійців. Невдовзі на руках чоловіка брязкнуть кайданки.

«Мені відразу дали державного захисника, який з’явився разом із слідчим. Було двоє понятих – не зовсім тверезих чоловіків. Мені не сподобалося, що не провели медичний огляд й огляд машини. Назначили мене відразу винним, адже я застосовував спецпристрій. Тут не було фактично захисту, адже захист – це коли ти йдеш на поразку пострілом. Тут було оголошення. Я фактично стріляв, щоб мене почули. Відразу відправили по 208 статті в ізолятор тимчасовий. Далі прокуратура та слідство вирішили, що я – злісний хуліган», – розповідає Дмитро.

Олександр, очевидець події, запевняє, що Дмитро не стояв з пістолетом, щоб цілеспрямовано стріляти.

«Казали, що одному прострелили ногу, а іншому десь щось потрапило в спину. Казали ще, що він (Дмитро – ред.) стояв із пістолетом й цілеспрямовано стріляв. Такого не було», – наголосив Олександр.

Слідство визнало двох армійців із чотирьох потерпілими. Їхню версію журналісти намагися з’ясувати в командира військової частини. Зокрема представники телеканалу «Київ» звернулися до ВСП та Генерального штабу ЗСУ, однак запит залишився без відповіді. Отож, якими були пояснення військовому керівництву потеріплих – невідомо.

Водночас суд відмовив прокурору в арешті Дмитра – відпустив під нічний, додому. Наразі підозрюваний говорить, що того вечора вперше відчув на собі допомогу «державного адвоката», який порадив не чекати ухвали суду, а добровільно допустити у квартиру для проведення обшуку.

«Привели свідків. Ще мене вразило, що слідчий три радіостанції записав як “тактичні” й усе це забрав. Через 3 дні після суду мені пояснили, що це береться під арешт майно. Але як це може бути, якщо це майно не фігурувало в самій справі й взагалі не мало відношення до того, що відбувалося», – обурюється Дмитро.

Вжливо, якщо ви потрапили в ситуацію, яка передбачає обов’язкову присутність захисника – зв’яжіться з рідними й скористуйтеся ст. 63 Конституції України. Це дає вам право не свідчити проти себе та своїх рідних до прибуття юриста, якому довіряєте.

Зверніться зі скаргою до Мін’юсту та Ради адвокатів на дії захисника, які, на вашу думку, вам зашкодили. Направте повідомлення до Центру безкоштовної правової допомоги.

Щодо ситуації Дмитра, у слідчого було достатньо підстав, щоб кваліфікувати подію, як хуліганство – санкція ч. 4 ст. 296 ККУ, яка передбачає аж до 8 років неволі.

«Між опонентами виник конфлікт, у ході якого правопорушник дістав пістолет та декілька разів вистрілив у бік хлопців. Потерпілий – 25-річний військовослужбовець, якого з двома пораненнями ноги госпіталізували. Ми встановили, що під час вчинення правопорушення зловмисник перебував під дією спиртного. Драгер показав 0,5 проміле алкоголю», – розповіла Тетяна Мельник, прес-офіцер Святошинського УП ГУНП в м. Києві.

Місцеві таким обурені. Кажуть, що це ще один приклад того, чому вони не наважуються відстоювати свої права – бояться каліцтва чи смерті, та й «відпочинок» у буцегарні не входить у їхні плани.

«Якби в мене було бажання якось нашкодити цим чоловікам, повірте – я б нашкодив. Але в мене не було такого бажання. Тим паче це військові – це свої, які нас мають захищати. Однак коли йде напад із подальшим перехватом зброї – це вище, ніж бійка. Мені потрібно було якось виходити з ситуаці», – зазначив Дмитро.

Олександр Панченко, адвокат, запевняє, що більшість слідчих не вміють розслідувати цю категорію злочинів.

«Необхідно розуміти: якщо на вас нападає особа й хоче вас побити, зґвалтувати, забрати ваші речі, а ви цю особу пилочкою чи ножицями, наприклад, вдарите в шию й ця особа буде покаліченою – ви отримаєте підозру. Можливо, навіть поїдете за ґрати. Інше питання – коли особа, наприклад, нападає на вас із ножем і хоче нанести вам тілесних ушкоджень та, можливо, вбити, а ви цю особу якось покалічили – тоді це буде необхідна самооборона. Також потрібно знати: якщо ви власник спецзасобів чи зброї – не потрібно стріляти в голову або в живіт. Можна стріляти по кінцівках. Необхідно робити ті дії, які не покалічать чи вб’ють нападника, а тільки зупинять його, щоб відвернути злочин», – пояснив Олександр Панченко.

Фото: фейсбук