Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання, здатне призвести до паралічу і зупинки дихання.

В Україні кількість щеплених від поліомієліту дітей до 1 року складає 53% замість 95%. Між тим ця хвороба невиліковна та особливо небезпечна для малюків до 5 років, адже може закінчитися паралічем. Єдиний вихід – вакцинація від поліомієліту. Розвинуті європейські країни подолали поліомієліт завдяки вакцинації населення.

Про це йдеться в рубриці “Лікар знає” програми “Київ. NewsRoom” телеканалу “Київ”.

Поліомієліт це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. Він передається від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду. Хвороба вражає центральну нервову систему, може призводити до паралічу та навіть смерті.

“Основна така проблема з цим захворюванням ураження спинного мозку і поява так званих в’ялих паралічів, слабкість м’язова, важко рухати, частіше це кінцівки і при огляді ми там вже бачимо, що знижуються рефлекси, тобто гірше викликаються і є відчутне зниження напруження м’язів ураженої кінцівки”, – розповів Віталій Євтушенко, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету.

Інкубаційний період триває від 4 до 35 днів. У більшості випадків цей період протікає непомітно. Лихоманка, біль у животі, блювання та рухомі розлади – саме з такими симптомами найчастіше звертаються до лікаря. Наразі ліків проти поліомієліту не існує. І єдиний спосіб запобігти зараженню – вчасна вакцинація.

“Перше щеплення від поліомієліту за календарем робиться у віці 2 місяці. Це буде вакцина інактивована. Що це означає. Є кілька типів вакцин. Є вакцини живі, є вакцини інактивовані. Якщо спрощено. Інактивована вакцина це фактично вбитий вірус, але там залишаються якісь частинки на які реагує імунна система. Тобто заразити ні в якому разі він дитину не може”, – зазначає дитяча лікарка Анастасія Шелевицька.

Друга інактивована вакцина робиться у віці 4 місяців. Повторна вакцинація від поліомієліту робиться на 6, 18 місяць. У 6 і 14 років робиться оральна поліомієлітна вакцина. Якщо інактивована частково створює імунітет через кров, то оральна вакцина, яка містить в собі живий вірус знайомить з ним наш шлунково-кишковий тракт, бо саме туди, потрапляє вірус в разі інфікування.

“Ті, хто отримував краплі ми вважаємо, що вони достатньо мають гарний імунітет в кишечнику і вони фактично не відіграють в ролі передачі вірусу. Тобто, у них вірус якщо потрапляє, то вже в шлунково-кишковому тракті є достатньо сильна імунна реакція, яка вб’є цей вірус і він не буде виділятися цією людиною”, – додав Віталій Євтушенко, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету.

Дитяче щеплення є безкоштовним і можна зробити у будь-якій поліклініці. Якщо ви пропустили якусь ін’єкцію, то її можна “наздогнати” за допомогою індивідуального графіка щеплень навіть у дорослому віці. Ті ж, хто відмовляється від вакцинації наражають себе та оточуючих на небезпеку.

“У нас є велике охоплення вакцинацією, всі навколо вакциновані. А коли охоплення вакцинацією просідає, тоді хвороба фактично знову повертається і все більше і більше людей можуть на неї захворіти. Чи безпечна чи небезпечна вакцина проти поліомієліту. Вона безпечна. Оральна поліомієлітна вакцина та яка жива, та яка крапельками вона дійсно в деяких випадках, коли дитина має серйозний імунодефіцитні стани може бути протипоказана”, – зазначає дитяча лікарка Анастасія Шелевицька.

Вакцинація проти поліомієліту входить до календаря щеплень і є обов’язковою. Тому, щоб хвороба не поверталася якомога довше потрібно займатися профілактикою.

Нагадаємо,  у МОЗ склали нову добірку спростувань медичних міфів про вакцинацію.

Фото: facebook