Загальна площа запланованого меморіального комплексу – 152 гектари.

Про це розповіли представники «Бабиного Яру», передають в «Українській правді. Життя».

Загальна площа запланованого меморіального комплексу – 152 гектари. Зокрема сюди входять: територія урочища Бабин яр, сусідній Реп’яхів яр, Павлівська лікарня, місця де були єврейське, караїмське, мусульманське, православні кладовища. Бабин Яр може стати найбільшим меморіальним простором у Європі.

Над творчою концепцією майбутнього меморіалу Голокосту працювала команда з 22 авторів, зокрема: художниця-перформансистка Марина Абрамович, український режисер Сергій Лозниця, головний куратор музею Ґугенхайма в Нью-Йорку Трой Конрад Терієн та інші.

Наразі концепцією музейного комплексу вже презентували наглядовій та громадській раді. Пізніше її покажуть і науковій раді з незалежними вченими.

Раніше в мережі публікували робочу презентацію музею.

За розробками, автори планують забезпечити відвідувачам персоналізований підхід та індивідуальний маршрут. Люди зможуть самостійно обирати локації та йти за власним інтересом.«Наше завдання – перетворити це з абстракції на щось живе, на щось емоційно впливове, на щось, що здатне викликати співчуття, почуття любові до ближнього, почуття сорому за людство, яке допустило це, почуття ніжності та біль втрати цілого світу. Наша ціль — створити такий простір, який зробить історію Бабиного Яру близькою, актуальною для будь-якої людини, незалежно від нації, статі, віку та релігії», – розповів художній керівник меморіального центру Ілля Хржановський.

Цікаво, що відвідувачі матимуть змогу безпосередньо взаємодіяти із об’єктами. Наприклад, будуть створені голограми, за допомогою яких можна буде запитати будь-що в людей, які залишили свідчення про Голокост. Окрім цього, одним із компонентів комплексу буде Центр досліджень агресії та посттравматичного психічного здоров’я. Його планують реалізовувати спільно з Київською міською психіатричною лікарнею №1 імені І. П. Павлова.

За словами членів авторської групи, найближчим часом планується відкриття синагоги. «До 80-річчя або ближче до квітня відкриємо синагогу. Вона, у якомусь сенсі, якраз буде відкриттям проекту. У більш тривалій перспективі будемо займатися розробкою архітектурного брифу для конкурсу, експозиції для внутрішніх приміщень і так далі», – розповіла Анна Камишан, директорка концептуальних і дослідницьких проектів.

За проектом, синагога матиме вигляд книжки та буде розташована недалеко від пам’ятника «Менора» та центральної частини Бабиного Яру.

«Якщо осмислити синагогу в її найчистішій суті, ми можемо розглядати її як книгу. Під час релігійної служби, збір, Міньян збирається, щоб колективно прочитати книгу. Це Сидур або, звичайно, Біблія. І саме це поняття визначає дизайн нової синагоги», – наголосив архітектор проекту Мануель Герц.

Нагадаємо, меморіальний центр «Бабин Яр» оприлюднив 300 тисяч документів за ХХ сторіччя.

Фото: BABYN YAR Holocaust Memorial Center