Колектори тепер вимагають пані віддати 11 тисяч гривень.

Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

У соцмережах з’явилася історія про те, що шахраї через застосунок Дія нібито оформили на киянку кредит на 11 тисяч гривень. Після цього колектори вимагали пані повернути ці кошти, попри те, що вона їх навіть не бачила.

Як пізніше з’ясувалося, жінка навіть не зареєстрована в цьому сервісі, нікому не повідомляла свої паролі й не віддавала телефон.

Ошукана поскаржилася до кредитної установи, однак так зазначили, що немає підстав вважати, що кредит взяв хтось інший. Водночас вже 3 місяці немає відповіді від поліціянтів. А в Нацбанку запевнили, що захист персональних даних – не їхня компетенція.

Цю історію на своїй Facebook-сторінці розповів Костянтин Корсун, експерт із кібербезпеки.

«Громадянка України Людмила Ж. (це реальна людина, усі контактні дані та копії документів є) начебто „взяла кредит“ через додаток Дія. Звісно, вона цей кредит не брала. Звісно, вона навіть не зареєстрована у Дії. Звісно, на момент оформлення шахрайського кредиту у неї не було навіть ID-картки (а був старий паперовий паспорт-книжечка). Нікому не повідомляла свої паролі, не віддавала телефон, усвідомлювала можливі наслідки», – написав Костянтин Корсун.

Постраждала звернулася зі скаргою в кредитну установу, написала заяву в поліцію та кіберполіцію, та результатів це не дало.

Жінка звернулася й у Дію та Національний банк. У Дії їй відповіли, що застосунок добре захищений і отримати кредит із його допомогою неможливо. У Нацбанку сказали, що ця справа не в їхніх повноваженнях.

«НБУ , замість допомоги, ввічливо повідомляє постраждалій, що загальна сума заборгованості станом на 07.06.2021 складала 11 677,50 грн, яка складається з: 2 430,00 грн — тіло кредиту; 9 247,50 — проценти, нараховані за користування кредитом. Усі держслужбовці начебто „розбираються“, але питання залишається невирішеним, зате колектори продовжують вимагати повернути неіснуючий кредит», – зазначив Корсун.

Експерт із кібербезпеки також намагався зрозуміти, як правильно діяти в такій ситуації.

«Теоретично, можна писати відкриті листи та підписувати петиції. Але це недієвий інструмент. Влада просто ігнорує +25 000 підписантів будь-яких петицій. Численні попередження професійної кібербезпекової спільноти також не помічаються, а проти особливо активних та наполегливих фабрикують кримінальні розслідування», – пише експерт.

Відтак, за словами пана Костянтина, наразі немає готових порад, як протидіяти таким ситуаціям. Водночас експерт впевнений, що в сучасному світі дуже важливо дбати про свою кібербезпеку.

«Я вже кілька років намагаюся доносити слова об’єктивної реальності про кібербезпеку та її важливість, і начебто багато хто мене підтримує, але влада просто робить вигляд, що не помічає цього, свідомо продовжуючи свою небезпечну справу. Собака гавкає (я), а караван іде далі (жижиталізатори). І ось починають з’являтися перші наслідки цієї стабільної ситуації, яка усіх наче влаштовувала. Далі цих наслідків буде більшати, а їх характер стане масштабніший», – наголосив Корсун.

Експерт також припускає, що ці «наслідки» можуть зачепити всіх громадян України, не залежно від їхнього статусу та матеріального становища.

Фото: фейсбук