17 травня – Всесвітній день боротьби з гіпертонією.

Про це повідомила директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург.

За її словами, нині гіпертонія – одне з найбільш поширених хронічних захворювань у світі та один із найбільших факторів ризику для розвитку серцево-судинних захворювань та летальності від них. І столиця не виняток зі світової статистики.

«Серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності населення Києва і становлять близько 64% від всієї смертності (показник по Україні – 66%)», – підкреслила Валентина Гінзбург.

Директорка департаменту зауважила, підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень.

«Важливо розуміти, що підступність гіпертонії в тому, що протягом деякого часу пацієнти можуть не знати про свою хворобу. А без належного лікування вона прогресує. Тож важливо періодично робити контрольні вимірювання тиску, навіть якщо почуваєтеся цілком здоровою людиною; регулярно проходити профілактичні консультації та огляди у свого сімейного лікаря; слідкувати за вагою (надмірна вага є фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань)», – додала вона.

За переконаннями лікарів, ризики ускладнень гіпертонічної хвороби значно знижують:

 • регулярний прийом антигіпертензивних препаратів за призначенням лікаря;
 • підтримання нормальної маси тіла;
 • обмеження вживання гострої та солоної їжі;
 • регулярні аеробні фізичні навантаження, такі як ходьба (≥30 хв на день, більшість днів на тиждень);
 • обмеження споживання алкоголю;
 • відмова від куріння;
 • раціон харчування багатий фруктами й овочами.

Як розпізнати ознаки гіпертонії і що робити при високому тиску?

Перші загрозливі симптоми – гіпертонічний криз. Це раптовий, різкий підйом артеріального тиску, що супроводжується погіршенням самопочуття. Загрозу здоров’ю та життю несе підвищення артеріального тиску >180/120 мм рт. ст.

Основні симптоми, що можуть свідчити про гіпертонічний криз:

 • сильний головний біль
 • розлади зору («мушки перед очима»)
 • нудота, аж до блювоти
 • сплутаність свідомості
 • біль у грудях
 • сонливість.

«За наявності таких ознак треба негайно виміряти артеріальний тиск. Небезпека гіпертонічного кризу полягає у високому ризику розвитку ускладнень, серед яких – смертельно небезпечні стани: мозковий інсульт та інфаркт міокарда», – підкреслила Валентина Гінзбург.

Якщо артеріальний тиск вищий за 180/120 мм рт. ст:

– телефоном порадьтеся із сімейним лікарем чи зателефонуйте на гарячу лінію «Порада лікаря 1583» (працює у Києві), щоб отримати дистанційну консультацію;

– прийміть один із препаратів швидкої дії: або КАПТОПРЕС (таблетка 25 мг); або НІФЕДИПІН (таблетка 5-10 мг); або ФАРМАДИПІН (1 крапля на цукор під язик на кожні 10-20 мм рт. ст. підвищеного тиску (передозування небезпечне!);

– повторно виміряйте АТ через 30 хвилин. Якщо артеріальний тиск не зменшується чи продовжує збільшуватися та при значному підвищенні артеріального тиску з’являється інтенсивний біль або значний дискомфорт за грудиною чи в ділянці серця, порушення мови, слабкість у кінцівках з одного боку, асиметрія обличчя, інтенсивний головний біль, який супроводжується сплутаністю свідомості та розладами зору, задуха, судоми, виражені тривожні розлади, непритомність – негайно зателефонуйте на номер 103.

Фото: Фейсбук