Активні роботи з відновлення природного русла річки тривають з минулого року.

Частину річки Почайна, яка була закута в бетон, продовжують звільняти. Загалом планують зняти приблизно 700 тонн бетонних укосів і лотків, перша частина робіт в парку буде завершена в липні 2022 року — про це повідомило «Зе Віледж».

Нині бетонні блоки, якими було укладене русло, замінюют на габіони – сітки, наповнені камінням.

«Оці штуки плетуть вручну. Один робітник за день може зробити один такий габіон. Ними зміцнюють берег у тому місці, де ми вимушені залишити крутий схил. Не всюди змогли зробити його пологим, бо є ділянка, де проходить газова труба. Де можна зробити пологий схил – там його просто викладуть камінням» — розповіла видання активістка Анабелла Моріна, яка двічі на тиждень оглядає роботи.

Бетонні лотки, які встановили в руслі річки в 50–70-ті роки, унеможливлювали природний дренаж – відведення води.

«Габіон же пропускає воду – тому відбувається природний дренаж. Окрім того, у нього забивається земля, і він заростає виноградом. Це красиво», – пояснює Моріна.

Наразі від бетону звільнили вже понад 50 метрів русла. Річку тут розширили вдвічі – замість двох метрів зробили чотири. За оцінками Моріної, роботи з ревіталізації триватимуть до весни-літа 2022 року.

Також у межах проекту мають реконструювати шлюз, що встановили на річці теж приблизно в 50–70-ті роки. Його завданням було регулювати рівень води в Почайні – щоб, коли вода підіймається в Дніпрі, не затопило залізницю.

Видання також опублікувало декілька нових фотовізуалізацій парку, який збираються будувати біля Почайни.

Так виглядатиме шлюз після завершення робіт

Оточення майбутнього парку – це території підприємств та автодилерів, районний зеленбуд і задні фасади торгових центрів на проспекті Бандери. Поряд будують два житлові комплекси. Обидва серед переваг інвестиції в них вказують близькість парку «Почайна», хоча жоден ніяк не допоміг його втіленню, кажуть активісти.

Автори проекти парку вважають, що він допоможе перетворенню району – з промислової Петрівки на Почайну, де уживуться разом залишки індустріального минулого, залізниця, торгівля, офіси, житло та природа.

У концепції парку зобразили історію річки Почайни, повʼязаної, зокрема, переходом праукраїнців від язичництва до християнства. В оформленні використовують релігійні символи й образи – як християнські, так і давньословʼянські.

Як озеленення дизайнери запропонували висадити, окрім дерев, місцеві чагарники, злакові рослини та польові трави – вони мають нагадати про зелені луги, що були тут колись.

Парк будуть робити в три черги.

Перша черга – територія від проспекту Бандери до шлюзу біля вулиці Вербової. Її хочуть відкрити до 28 липня 2022 року. У цей день уперше в Україні будуть відзначати День української державності (це також День хрещення Русі).

На цій ділянці головним магнітом має стати символічне місце хрещення – це спуск до води з обох боків річки, який зверху нагадує хрест. За задумом, тут можна буде занурюватися у воду під час Водохреща. Окрім того, глибина річки дозволяє босоніж перейти вбрід з одного берега на інший. Поряд також передбачили місце для переодягання.

Символічний хрест оздоблять кортенівською сталлю – це метал брудно-помаранчевого кольору, вкритий іржею. Цей матеріал будуть використовувати й для інших художніх елементів парку, щоб «передати атмосферу історичності місцевості».

Поряд із символічним хрестом буде амфітеатр – місце зустрічі вірян, збору екскурсій або проведення заходів.

Друга черга — починається від шлюзу та завершується Набережно-Рибальською вулицею. Це найбільша за розмірами територія, яка охоплює землю за ТРЦ Blockbuster, зокрема озеро затоки Вовкувата. Але вона ж найпростіша з інженерної точки зору, бо тут збереглося природне русло річки, не зіпсоване бетоном.

На озері затоки Вовкувата планують створити деревʼяну набережну, вона буде стояти на воді на палях.

«Це, ймовірно, перша така деревʼяна набережна в Києві. Принаймні я не знаю таких», – каже один з авторів концепції Дмитро Казаков.

Головним художнім елементом цієї частини стане скульптура змія, який виривається з бетону. Вона буде стояти посеред маленького озерця. «Почайна повʼязана з давньословʼянським богом Волосом (Велесом), духом ріки. Його зображували у вигляді дракона, змія, – пояснює замисел Анабелла Моріна. – Це буде чавунний змій, який потрапив у бетон, як річка, та був розкопаний, коли почалася ревіталізація. Це символ Почайни, яка вирвалася з бетонної неволі».

Третя частина – це ділянка, яку приєднали до парку останньою, – від Набережно-Рибальської до Північного моста. Це гирло річки – місце, де вона впадає в Дніпро. У цьому місці, під Північним мостом, парк має зʼєднатися з парком «Наталка».

У найвищій точці ділянки, з якої відкривається краєвид на Дніпро, хочуть встановити ще одну скульптуру. Але яку саме – невідомо, бо її проєкт планують обрати на конкурсі.

Термін реалізації другої та третьої черги парку – два роки.

Також поблизу річки встановлять скульптури й інсталяції. Це буде так званий «лінійний парк» – він займає довгу витягнуту територію, оточену бетонними парканами та підпірними стінками. Кожну підпірну стіну в межах парку, яку прибрати не можна, планують переосмислити. Так, мурал на паркані поблизу вулиці Вербової, який створили ще у 2016 році, планують оновити – він буде частиною парку.

Ще один паркан – біля входу до парку з проспекту Бандери – перетворять на дзеркальну стіну з абрисами річки. Стіну виготовлять з алюмінію з дзеркальним покриттям. Удень вона буде візуально розширяти цей простір, який є найвужчим місцем у парку. Уночі ця інсталяція буде підсвічуватися.

Для підпірної стіни, яка зʼявилася вздовж новозбудованої вулиці Плавʼюка, по той бік Blockbuster Mall, теж знайшли рішення. Інсталяція там буде назватися «12 брам біля річки Йордан» (друга назва Почайни – «Йорданська»). Стінку оздоблять деревом і 12 листами кортенівської сталі, на яких виріжуть літописні тексти – про річку Почайну, про Верхній Київ. Для текстів на кожній із 12 частин стіни хочуть знайти каліграфів із різних регіонів України, які би створили унікальний шрифт.

Як ми писали, в рамках утворення великого парку плануєтсья звести також велопішохідний міст над проспектом Бандери.

Як ми повідомляли, на одній з ділянок Почайни, де триває ревіталізація, проведуть археологічну розвідку.

Фото: Фейсбук