На очищення річки може знадобитися додаткове фінансування з бюджету.

У поверхневих водах річкового басейну Дніпра виявлено 161 речовину-забруднювач, зокрема, гербіцид атразин, метали кадмій і нікель. Це загрожує здоров’ю населення України та може спричинити екологічну катастрофу, повідомляє сайт Рахункової палати.

Показники якості води в річці звірили після аудиту ефективності виконання заходів Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року. Дослідження виявили значні перевищення вмісту синтетичних речовин: сільськогосподарських отрутохімікатів, фармацевтичних препаратів та речовин, які використовується у парфумерії, – синтетичного мускусу, важких металів: цинку та міді, а також ртуті.

Крім того, цвітіння Дніпра є однією з основних причин масового мору риби. Ситуація також погіршується обмілінням річки, яке відбувається внаслідок відсутності днопоглиблювальних робіт, які здійснювались при використанні річки як транспортної артерії.

«Таким чином, екологічний стан басейну Дніпра фактично катастрофічний. На екологічне оздоровлення басейну річки Дніпро та поліпшення якості питної води в рамках реалізації Програми протягом 4 років спрямували лише 4,2 млн грн. За ці кошти провели моніторинг стану навколишнього природного середовища в басейні річки та забезпечення розвитку інформаційних систем екологічного менеджменту. І це при тому, що використання басейну річки розрахунково за 2017–2020 роки принесло понад 100 млрд грн до держбюджету» — повідомляють в Рахунковій палаті.

За словами авторів дослідження, якщо вода забруднюватиметься і надалі, виникне необхідність її повного очищення, що призведе до значних навантажень на державний бюджет.

«Витрати можуть бути у понад 2 тис. разів більші за передбачені видатки з бюджету на виконання заходів Програми за цим напрямом» — йдеться в повідомленні.

Протягом 2013-2020 років на екологічне оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води коштом усіх джерел фінансування побудували та реконструювали каналізаційні мережі водовідведення протяжністю 16,2% планових обсягів; 14,3% споруд зливової каналізації; створені системи більш чистого виробництва тільки на 3 зі 162 підприємств – 1,9%.

Як ми повідомляли, екологи назвали причину масової загибелі риби в Київському морі.

Фото: Фейсбук