Забужко вважає, що

Українська письменниця Оксана Забужко написала у своєму Фейсбук пост про те, чому українцям нині не слід шукати “хороших росіян” (в оригіналі “хорошиє рузкіє” або “ХР”) — громадян рф, які в тій чи іншій мірі підтримують Україну/виступають проти війни/і т.д.

Забужко пише, що таких росіян загалом мало. А приділяти їм будь-яку увагу з боку українців — не має сенсу, бо такі росіяни, мовляв, ні на що не впливають.

Розпізнати такого росіянина в нинішніх умовах, як вважає Забужко, можна через його побажання поразки своїй країні у війні. Мовляв, це тепер аналог позиції “Чий Крим?“.

Шукаючи їх, а ще й, крийбі, рекламуючи, обговорюючи, сперечаючись і т.д., ви витрачаєте свій і чужий обмежений ресурс (уваги, часу, сил, енергії, пам’яті) на результат настільки ж малопродуктивний, як коли б ви цей час провели за пошуком кореня квадратного з рендомного восьмизначного числа. Бо, по-1ше, ХР існують в такій пропорційно мізерній кількості, що можуть бути цікаві хіба антропологічно («який відсоток людей в популяції зберігає психологічну стійкість і не перетворюється під впливом індукованого божевілля на носорогів Іонеско»), по-2-ге, вони геть ні на що в тій популяції не впливають, а по-3тє, їм самим настільки погано (морально – непорівнянно гірше, ніж нам!), що на якомусь етапі ви їм ще й заспівчуваєте. Тобто, по факту, поволочите свій емоційний ресурс «на сторону», «за поребрик», тоді як в інтересах нашої спільної (і вашої особистої) безпеки куди корисніше було б його «лишити в хаті» – віддавши своє (аж ніяк не безрозмірне в умовах хронічного стресу!) співчуття зґвалтованим дівчаткам Бучі й Гостомеля або маріупольським біженцям” — пише вона.

Формувати ставлення до таких “хороших росіян” Забужко пропонує через дуже маловживане в укр. побуті прислів’я.

У всіх проблемних випадках (коли таки треба визначити, чи ось цей, конкретний екземпляр, ХР, чи йде вслід за корабльом), пропоную тримати в умі надзвичайно корисне, на жаль, забуте нами прислів’я, яке служило мемом нашим предкам у 19-му ст.: «МОЖЕ ТИ, МОCKAЛЮ, І ДОБРИЙ ЧОЛОВІК, ТАК ШИНЕЛЯ ТВОЯ ЗЛОДІЙ»” — пише вона.

Аналогічним чином Забужко пропонує ставитися і до померлих “хороших росіян” — «тамтешніх поетів, романістів, акторів, бардів, рокерів і т.д.».

Раніше Забужко висловилася щодо знесення пам’ятників російським поетам та письменникам.

Фото: Фейсбук