Шведська делегація забрала Конституцію Орлика та гетьманську булаву, проте залишила по собі не менш важливий для України подарунок.

Софійський собор вже закрито для відвідувачів, адже всередині згортали виставку до тридцятиріччя української Незалежності. Додому проводжали Конституцію Орлика, яку вважають першою у світі та гетьманську булаву, якою, ймовірно володіли Пилип Орлик та Іван Мазепа, про це йшлося в сюжеті ТСН. 

Kyiv Media

Kyiv Media

Kyiv Media

Виставку відкрили напередодні дня Незалежності. Черга охочих побачити Конституцію на власні очі вишиковувалась через всю Софійську площу вже з першого дня відкриття. За три місяці раритет роздивилися 40 тисяч людей.

І тепер раритети повертаються до Швеції. Згортання виставки – процедура довга: представниця Шведського архіву з ліхтариком у руках оглядає кожен експонат та звіряє його з фотографіями, зробленими у серпні.  Перевіряють кожен сантиметр позолоти на булаві та кожну сторінку. Україна дотримала усі вимоги і раритети відповідають своєму початковому стану.

Kyiv Media

Їх вантажать у вантажівку і проводжають до Швеції. Проте шведи лишають по собі подарунок. До України вони привезли лист-інструкцію, який Карла XII склав для свого посла у Туреччині. Він був віднайдений та вивчений  нещодавно, а нині його частково переклали українською – посол повинен зробити все можливе, аби гарантували свободу України і запорізького козацтва.

Kyiv Media

Ніби логічно – Швеція та Україна у той час були союзниками. Але справа тут у формулюваннях: незалежна і суверенна держава. Це надзвичайно важливо для історії України того часу, яка була переписана історіографами Російської імперії.

Нині цей лист вивчатимуть вітчизняні історики. Шведські тим часом підготують нові документи, де йдеться про нашу спільну історію. І замість експозиції, що сьогодні згорнулася цілком імовірно незабаром буде нова.

Нагадаємо, історія виставки розпочалася рік тому, коли Україні вдалося нарешті домовитися про експонування двох неоціненних раритетів. До цього шведи 4 рази відмовляли Україні. Конституція Пилипа Орлика, точніше, її переклад латиною, понад триста років зберігалася у королівському архіві Швеції і ніколи не перетинала кордон. Страхова вартість цієї малесенької брошури понад мільйон доларів, а історична – ще вища.

Шведи виставили Україні низку вимог: для того, щоб безпечно прийняти конституцію, в софійському заповіднику повністю переробили систему охорони, організували клімат-контроль та надали дані щодо температурного режиму у приміщенні за два роки. Броньовані вітрини надала – шведська сторона.

Фото: скріншоти