Робоча група з вивчення питань усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою росії та СРСР, із публічного простору міста Києва ухвалила рішення про те, аби негайно прибрати погруддя російського поета Олександра Пушкіна та меморіальну дошку радянській письменниці Ванді Василевській із публічного простору столиці. На черзі пам'ятник Пушкіна на Шулявці та пам'ятник Щорсу.

Про це повідомив голова робочої групи, заступник голови КМДА зі здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів.

До такого висновку дійшли після тривалих обговорень із експертами профільних інституцій НАН України, Інституту Національної пам’яті та інших.

«Щодо двох об’єктів сьогодні ми дійшли висновків, погруддя Пушкіна та меморіальну дошку Ванді Василевській приберемо з вулиць нашого міста. Ще один об’єкт, щодо якого сьогодні велося активне обговорення, – пам’ятник Пушкіну на проспекті Перемоги, 40. Він, нагадаю, є пам’яткою національного значення, так само як пам’ятник Щорсу, тож ми чекаємо відповідних висновків та дозволу від Мінкульту. Лише тоді матимемо розуміння, коли і в який спосіб зможемо його перенести в інше місце. Хочу ще раз подякувати нашим мешканцям за активну позицію. Завдяки їм і нашим історикам, експертам уже маємо остаточно затверджений перелік із 296 об’єктів, які мають бути усунені з публічного простору. Ми над цим зараз працюємо і дуже ефективно», – наголосив  Прокопів.

Варто зауважити, що сьогодні, окрім рішення щодо двох скандальних об’єктів, створено експертну групу із представників профільних інститутів, що нададуть офіційні висновки щодо всіх об’єктів, що є у переліку. А він, нагадаємо, складається із 296 об’єктів: це 95 пам’ятників та 201 пам’ятна дошка або елемент оздоблення.

«Так, процес усунення пам’ятників із публічного простору міста триває не так швидко, як би хотілось особисто мені чи мешканцям. Але хочу заспокоїти всіх: як у міської влади, так і в українському суспільстві вже немає жодних сумнівів чи суперечок – на вулицях наших міст не може бути радянської символіки або чогось, що пов’язане з росією. Ми докладемо до цього максимум зусиль», – зазначив Прокопів.

За його словами, наступна зустріч робочої групи з вивчення питань усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою росії та СРСР, з публічного простору міста Києва відбудеться вже найближчим часом.

Як ми писали, погруддя було знесено активістами 11 жовтня. Після цього, поліція допитала одного із активістів Андрія Савчука. Зі слів Савчука, кримінальне провадження нібито відкрито через заяву до поліції, яка була подана ректором Національного транспортного університету Дмитриченком Миколою Федоровичем.

Він наголосив, що Микола Дмитриченко відомий репресіями проти студентів та співробітників за часів режиму Віктора Януковича. У 2010-2013 рр. за його вказівкою старости груп організовували студентів на “проплачені мітинги” на підтримку Партії регіонів та міністра освіти Дмитра Табачника – для створення картинки протидії громадській “АнтиТабачній кампанії”. 24 серпня 2013 року Віктор Янукович взагалі нагородив Миколу Дмитриченка орденом “За заслуги” І ступеня (Указ Президента України №448/2013). А під час подій Революції Гідності 2013-2014 рр. за вказівкою одіозного ректора здійснювався моніторинг соціальних мереж студентів та працівників для подальшого відрахування прихильників Євромайдану.

Фото: Відкриті джерела