Її називають системою «привідкритих» або «напіввідкритих» списків.

Соцмережі продовжують обговорювати результати виборів до Київської міської ради та безпосередньо виборчу систему. Учора громадський рух «Чесно» повідомив про те, що аби стати депутатом, представниці від партії «Єдність» Олесі Самолудченко вистачило всього 15 голосів; іншим депутатам для цього не вистачило й кількох тисяч голосів.

Нa Facebook-сторінці екс-нардепа Леоніда Ємця виникла дискусія між кандидатом у міські голови Києва Олексієм Кучеренком та політичним експертом Максимом Маньковським. Останній заявив, що партія Кучеренка («Батьківщина») провела до Київради вкрай сумнівних людей — і все через недосконалість виборчої системи.

На запитання про те, кого ж провела «Батьківщина» в Київраду, Кучеренко так і не відповів. Маньковський натомість написав окремий пост, в якому заявив, що «у певної частини новообраних взагалі не було би шансів, якщо би не система загальних списків».

З такою думкою погоджується й Олександр Солонтай, експерт з політики та місцевого розвитку. В коментарі телеканалу «Київ» він заявив, що нинішня виборча система «напіввідкритих» списків дозволяє партіям розставляти на прохідних місцях у загальному списку потрібних кандидатів, а ті, хто обираються через округи, не можуть їх «посунути» через високий прохідний бар’єр — 25%. 

«Для того, щоб пройти по закритому партійному списку можна набрати нуль голосів, але стати депутатом. Тому що люди просто голосують за партію і все. Така система існує в Україні з 2006 року. І так ми уже обирали Київраду пару разів і тут нічого нового. А для того, щоби пройти від людей, тобто не партія тебе зробила фаворитом, а люди тебе зробили фаворитом, потрібно було набрати значно більшу кількість голосів. Мова йшла про кілька тисяч. І тому ті, кому не вистачило, з одного боку набрали наче багато, але з іншого боку депутатами так і не стали. Тому так і виходить, що дехто набрав дуже мало, але депутатом став. А дехто набрав взагалі багато — депутатом не став» — сказав Солонтай.

Нагадаємо, загалом, у нову Київраду обрали 14 депутатів, які набрали менше 300 голосів. Найбільше таких щасливчиків у списку «Слуги народу» та ОПЗЖ — свого часу ці дві політичні сили доклали зусиль, аби у Виборчому кодексі прохідними стали 25% квоти, а не 5%.

Тим часом Притула сьогодні дав нове пояснення поразки на виборах: «недооцінив сіточки деяких кандидатів».

Фото: фейсбук