Як то "тривалість процедури зміни найменування" та "необхідність додаткового кошторису у разі зміни назви".

Керівництво музичної академії імені Чайковсього від початку ігнорувало думку викладацького складу та студентства, яке вимагало прибрати з назви закладу ім’я російського композитора. Студенти після цього звернулися з відкритим листом до політичного керівництва держави, і між головою НМАУ та учнями відбулася зустріч — на ній сторони виклали свої аргументи домовилися “продовжувати обговорення”.

Професорка кафедри історії світової музики НМАУ Олена Корчова розповіла у своєму Фейсбуці про те, як відбувалося засідання Вченої ради НМАУ, де було вирішено не перейменовувати заклад.

Вона заявляє, що ректор Максим Тимошенко ігнорував думку своїх опонентів з навчального колективу.

З її слів, керівництво НМАУ не поінформувало її про засідання Ради. Жінка вважає, що це несправедливо, бо вона є авторкою відкритого листа до колективу, в якому заявила про нагальність перейменування.

Ректором було запропоновано висловити свої думки і пропозиції». Кому запропоновано? Мені, автору «Відкритого листа до колективу Академії» (його опубліковано в двох профільних електронних виданнях), де публічно озвучується ця проблема – на жаль, не запропоновано. Звісно, на відміну від тих, кому запропонували, я аж ніяк не член Вченої чи Наглядової рад, не Народна артистка, не Герой України, не зав. кафедрою і навіть професор не справжній (не атестований тобто). Але ж ніби була пропозиція «висловити думки»… Чи не було її?” — пише вона.

Корчова критикує звернення керівництва НМАУ до політичного керівництва країни з проханням залишити академії ім’я Чайковського. Каже, що ректор та його компанія прикриваються словами про “маніпулювання іменем як імперським наративом”.

Здається, оце вже дуже серйозно – маніпулювання іменем як імперським наративом. Так є імперський наратив чи немає його? І чия українська сутність нині під більшою загрозою руйнації – спадщини Чайковського чи цілої країни?” — пише вона.

Далі Корчова натякає на очевидне протиріччя: консерваторія носить ім’я Петра Чайковського, а Велика зала в ній — ім’я Василя Сліпака (український оперний співак, загинув у Дебальцеві у 2016 р.).

Ще ось про що думаю: Національна Академія у нас імені П. І. Чайковського, а Великий зал Академії – імені Героя України Василя Сліпака. Нікому не видається дивним?” — йдеться в дописі.

Також студенти та випускники НМАУ ім. Чайковського написали відкритого листа на ім’я ректора академії Тимошенка, а також президента Зеленського, прем’єра Шмигаля, голови МКіП Ткаченка та голови ВРУ Стефанчука. Текст листа публікує в Фейсбуці студентка фортепіанного факультету Дарина Масюк.

У листі підписанти закликають виключити ім’я П. Чайковського з назви навчального закладу.

Щодо власне особи П. Чайковського, у джерелах зустрічаються різні його висловлювання про Україну. Однак зараз важливим є те, що П. Чайковський – символ російської культури, росія підкреслює належність П. Чайковського своїй «унікальній» культурній спадщині, світова музична спільнота вважає П. Чайковського російським композитором. Впродовж війни не на часі доводити належність цього композитора до певної національної культури, але необхідно виключити будь-який зв’язок українського мистецького ЗВО з іменем, асоціативним до країни-агресора. Нагадуємо, що іменем П. Чайковського названо вищий навчальний заклад у москві, і аналогічна назва закладу вищої освіти в Україні створює потужне поле для маніпуляцій з боку російської пропаганди” — йдеться у тексті.

Студенти також наголошують, що їхню думку щодо перейменування першопочатково було проігноровано керівництвом НМАУ.

Як аргумент вони наводять дані опитування, проведеного серед учнів консерваторії ще на початку травня. Результати були опубліковані у Телеграм-каналі студентського твоариства Octopus.

Згідно з опитуванням, 75.8% студентів підтримують вилучення з назви НМАУ імені Чайковського, проти — 24.2%.

Присвоєння НМАУ нового імені підтримували 57.1% студентів, проти — 42.9%.

Київ Media

Київ Media

Пізніше Масюк залишила ще один допис, в якому розповіла, що відбулася зустріч між студентською спільнотою НМАУ та керівництвом.

У дописі Масюк розлогіше виклала аргумент противників перейменування. Їх набагато більше, ніж лише зв’язок Чайковського з Україною як місцем народженя.

Ті, хто виступають за збереження імені Чайковського, зазначають такі мотиви свого рішення: тривалість процедури зміни найменування, належність композитора до української культури та необхідність додаткового кошторису у разі зміни назви. Також звучали тези про нібито відсутність оплати працівникам, можливе закриття закладу, але наскільки ми розібралися – то усе залякування” — уточнює вона.

Зустріч закінчилася тим, що сторони домовилися “продовжувати обговорення”, пише Масюк.

ДОПОВНЕНО

Прес-служба НМАУ повідомила, що на зустрічі зі студентами та викладачами було домовлено продовжувати діалог та провести експертну оцінку щодо перейменувань. Також вирішили “дотриматися рекомендацій Міністерства культури”.

Після тривалого спілкування було прийнято рішення: – дотриматися рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України, Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти й провести спільні міжнародні науково-практичні конференції, обговорення, круглі столи з залученням провідних учених, істориків дослідників та мистецтвознавців; – зробити фахову експертну оцінку щодо перейменувань закладів вищої освіти та оновлення змісту їх освітніх програм” — йдеться в повідомленні.

Як ми писали, частина колективу Національної музичної академії імені П.І. Чайковського теж виступає за перейменування закладу. До цього публічно закликали, зокрема, професори Олена Корчова та Юрій Чекан, а також студенти та випускники академії.

Також перейменування підтримують деякі публічні особи — наприклад, письменниця Забужко.

Фото: Фейсбук