Вакцинацію обіцяють розпочати найближчим часом.

В Україну прибула перша партія вакцини проти коронавірусу Oxford/AstraZeneca (Covishield) виробника Serum Institute India. Про це у своєму Facebook повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

За його словами, отримано 500 тисяч доз препарату (на 250 тисяч громадян), які після розмитнення відправлять в регіони.

Усі вакцини вимагають правильного зберігання з дотриманням певного температурного режиму. Сховищ, які витримують діапазон від -60 до -80 градусів в Україні вистачить для зберігання 300 тисяч доз на тиждень; діапазон -20 — на зберігання трьох мільйонів доз; діапазон від +2 до +8 — близько 30 мільйонів доз.

Саме до таких, «найтепліших» складів будуть транспортувати препарат AstraZeneca (Covishield), а контролювати цей процес будуть підприємства «Укрвакцина» та «УкрМедПостач», зі складів яких препарат везтимуть в регіони. Всього обладнали 25 пунктів зберігання (по одному на область та в Києві), звідки вакцину везтимуть у пункти імунізації (їх мають створити понад 4 тисячі).

Щепитися можна буде двома шляхами:

 • у пунктах щеплень — їх розташують на підконтрольній Україні території; тут також зможуть отримати свої дози громадяни України, які нині перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим та міста Севастополя;
 • через мобільні бригади імунізації — працюватимуть там, де доступ до медзакладів ускладнений або неможливий. Щеплення робитимуть у спеціально організованих місцях;

Повна процедура щеплення складається з 2 уколів, тестування на антитіла чи антигени для цього не потрібне. Подати заявку на отримання вакцини можна через спеціальний сайт, застосунок «Дія», сімейного лікаря або через звернення на гарячу лінію МОЗу. Інформацію про те, що людина зробила щеплення, занесуть в електронну систему охорони здоров’я.

До кінця 2021 року у МОЗі планують вакцинувати майже 14,5 мільйона українців, а для держслужбовців, а також лікарів та вчителів процедуру можуть зробити обов’язковою.

 • в лютому, березні і квітні імунізуватимуть медиків зі стаціонарів та військовослужбовців, які беруть участь в Операції об’єднаних сил на Донбасі;
 • у квітні й травні – людей віком 80 + і працівників первинної мед-допомоги;
 • у травні й червні – усіх інших медиків;
 • у червні-липні – людей віком від 70-ти до 79-ти років;
 • у липні-серпні – структури держбезпеки;
 • у серпні-вересні – вакцинуватимуть пенсіонерів від 65-ти до 69-ти років;
 • у вересні-жовтні – працівників сфери освіти;
 • у жовтні-листопаді – людей віком від 60-ти до 64-х років;
 • лише з листопада-грудня імунізуватимуть решту українців.

Всього Україна буде використовувати 4 вакцини.

 1. Британо-шведська AstraZeneca, яка дозволена для екстреного використання у ЄС, Бразилії, Аргентині, Великобританії, Мексиці та інших країнах. За планом Україна може отримати до 3 мільйонів 700 тисяч доз препарату в рамках програми Сovax за бюджетні гроші (так само, як і з індійською Сovishield).
 2. Китайський Sinovac Biotech — дозволений для екстреного використання в Азербайджані, Бразилії, Китаї, Чилі, Індонезії та Туреччині. Коли поставлять першу партію – поки не відомо.
 3. Американо-німецька Pfizer-BioNTech — дозволена у Швейцарії, Королівстві Бахрейн, Саудівській Аравії, США, Великій Британії, Європейському Союзі, Швейцарії, Аргентині, Австралії, Канаді, Чилі, Мексиці, Об’єднаних Арабських Еміратах. Планувалося, що у лютому Україна отримає 117 тисяч доз в рамках ініціативи Сovax, але цього не сталося.
 4. Американська Novavax, що виробляється на потужностях в Індії— препарат проходить третій етап випробувань, невдовзі виробники планують подавати документи в Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США. Україна має отримати 15 мільйонів доз починаючи з липня.

Отримати сироватку проти коронавірусу Україна може трьома способами: через всесвітню ініціативу Сovax (Україна може безкоштовно отримати вакцин для 8 мільонів людей); через прямі закупівлі у виробників за бюджетні кошти; від міжнародних донорів за їхні кошти (наприклад, від Світового банку або Європейського інвестиційного банку).

Фото: Фейсбук