Економісти та дипломати сходяться в думці, що транзит газу через Україну був одним з головних запобіжників великої війни. Найближчим часом Росія може припинити транзит.

Запуск Росією газопроводу «Північний потік-2» загрожує Україні не лише економічними наслідками, а й повномасштабним військовим вторгненням Росії. Про це в ефірі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ» сказала радниця міністра енергетики України Лана Зеркаль.

«Для України це втрата запобіжника. Тому що український транзит це не тільки гроші до бюджету, а й питання нашого захисту від повномасштабної агресії Російської Федерації. Ми завжди виходили з того, що це єдиний запобіжник від вторгнення РФ (…) Ми не є країною НАТО, на нас не розповсюджується колективна безпека. Інших запобіжників у нас немає» — каже Зеркаль.

За словами Зеркаль, США відмовилися від санкцій щодо компанії-оператора «Північного потоку-2», щоб побудувати «нову еру відносин з Європою». При цьому вона не виключає, що в майбутньому Вашингтон таки може використати їх «в слушний момент».

«Візит Байдена в Європу присвячений узгодженню нових орієнтирів про співпрацю. І напередодні візиту він прийняв рішення, яке можна зрозуміти, і яке стосується того, що він не застосував наявний інструмент. Але це не означає, що його не можна застосувати в будь-який інший момент, який буде більш сприятливим, або буде відповіддю на агресивні дії» — зазначила вона.

Зеркаль вважає, що в цей час важливо, аби Україна транслювала своїм партнерам чітку позицію щодо «Північного потоку-2» «на рівні міністра закордонних справ або президента».

Також вона не виключає, що Росія припинить транзит газу через територію України ще до закінчення дії контракту і зазначає, що Київ вплинути на це вже не зможе. Посприяти цьому може і дефіцит газу в Європі, який Росія в тому числі створює штучно.

«Якшо шось трапиться раптом на ділянці труби до України, то ціни настільки злетять, що Росія буде навіть у більш вигідних економічних обставинах, ніж вона є зараз, коли вони штучно обмежують транзит через Україну, підвищуючи ціни на газ у Європі» — зазначила вона.

Зеркаль зазначила, що якщо українське керівництво у відповідь піде в Стокгольмський арбітраж, процес затягнеться на роки.

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив телеканалу «Київ», що Україні час переходити на альтернативні види палива.

«Нам потрібно мати додаткові компенсації на майбутнє. Ми розуміємо, що газ російський буде не завжди. Бензоколонка буде не завжди працювати. Всі перезавантажуються в «зелену» реальність. Маємо переходити на біометан, на водень, це енергоносії майбутнього. Тут мають бути масштабні проекти з Євросоюзом, з Німеччиною» — зазначив він.

Як ми повідомляли, нещодавно міністерська комісія погодила Схему теплопостачання Києва до 2030 року.

Фото: Фейсбук