Хоча храм перейшов у користування парафії, Департамент охорони культурної спадщини ще має оформити ряд документів.

Настоятель київської парафії святого Миколая отець Павло Вишковський провів оглядову екскурсію для журналістів, щоб продемонструвати, в якому стані перебуває храм після передачі його парафії. За словами Вишковського, храму терміново потрібен ремонт, однак його не можуть розпочати через бюрократію, пише видання Credo.

Нагадаємо, з 1 червня костел перейшов у користування парафії, яка зобов’язалася подальші роботи у храмі проводити за свій рахунок.

«Сьогодні ми маємо історичну довідку 1912 року, яку дуже довго намагалися отримати. Це більш ніж сотня сторінок, на яких детально описано, як колись виглядав наш храм. Ми хочемо відновити його відповідно до первісного вигляду. Скажімо, ліворуч і праворуч від вівтаря ви зараз бачите порожні місця — а тут були фрески, які ми хочемо відновити. Для неоготичного стилю також характерна відсутність ікон, окрім тих, що у вівтарній частині; натомість храм прикрашають статуї. В нашому храмі від статуй залишилися порожні постаменти — зокрема, тут була велика статуя св. Миколая, нашого покровителя, — і ми хочемо їх відновити, так само, як і вітражні вікна, про зовнішній вигляд ми знаємо з цього опису» — розповів Вишковський.

Отець сподівається, що чиновники якнайшидше зможуть завершити бюрократичні процедури, пов’язані з передачею храму.

«Якщо найближчим часом ми не зможемо розпочати ремонтні роботи, храм може не пережити зиму, — каже він. — Це чиста правда. Одна з найбільших проблем, яку потрібно вирішувати насамперед, — це дах; він у критичному стані, і коли йде дощ, це особливо помітно. Часом ми мусили підставляти миски, коли зі стелі текла вода» — розповів настоятель.

Зі слів Вишковського, хоча на реставрацію храму виділялися значні кошти, на практиці робилося дуже мало:

«Наприклад, 13 років тому проводився ремонт фронтону. Півтора року храм стояв у будівельних риштуваннях. Скінчилося тим, що десь щось трохи помазали, й на тому все».

Київ Media

У крипті храму, зі слів настоятеля, гідроізоляція та електромережі перебувають у кричущому стані, приміщення регулярно затоплюється, а стіни вкриті цвіллю.

Велика кількість приміщень храму, якими не користувався персонал Будинку органної та камерної музики, стоять пусткою і поступово руйнуються через вогкість і цвіль — додав він.

За словами юридичного представника парафії, Департамент охорони культурної спадщини (структура Міністерства культури) взяв на себе зобов’язання до 1 червня зробити технічне обстеження будівлі, скласти паспорти пам’яток, провести інвентаризацію і надати відповідний пакет документів як додаток до охоронного договору, укладеного з парафією. Отець Вишковський вважає, що для затягування цього процесу причин немає.

«Ситуація критична. Але поки відкладається підготовка необхідної документації, у нас зв’язані руки. Ми хочемо врятувати свій храм, але стикаємося з постійним затягуванням процесу з боку влади, і це призводить до ще більших руйнувань. Прискорення бюрократичних процедур — це єдиний шлях порятунку храму. Ще в лютому держава повинна була зробити детальне дослідження всіх пошкоджень і обрахувати вартість ремонту, але це відкладається й досі. Де-факто парафія належить нам уже три місяці, але де-юре через паперову тяганину ми досі не можемо зайнятися всіма роботами, необхідними для відновлення храму. Ми бачимо добру волю з того боку, бачимо певні кроки, і тому сподіваємося, що чиновники зрештою виконають свою обіцянку, бо від неї залежить доля цієї унікальної святині» — повідомив він.

Як ми писали, 31 січня в костелі завершили протиаварійні роботи. Представники парафії залишилися невдоволені станом стелі.

Згодом стало відомо, що концертного органу в костелі більше не буде, і деякі благодійники обурилися цьому. Інвестбанкір Сергій Будкін заявив, що він не планував жертвувати кошти виключно в інтересах римо-католицької церкви.

Фото: Credo