Обшуки в будівлях КМДА правоохоронці трактують як заходи проти корупції, однак політологи вбачають у цьому тиск із боку ОПУ.

Сьогодні, 18 травня, уранці до будинку на вулиці Богдана Хмельницького, де проживає мер столиці Віталій Кличко, прибули озброєні і в повній екіпіровці правоохоронці. За словами міського голови, представники Служби безпеки повідомили, що прийшли не до нього, а до його сусідів.

Пізніше з’явилося відео, на якому Кличко спілкується з працівником СБУ вже не біля своєї квартири, а біля квартири сусідів, до яких буцімто й прийшли силовики. Правоохоронець запевняв міського голову, що до нього обшуки відношення не мають.

Водночас Віталій Кличко впевнений, що таким чином центральна влада чинить на нього політичний тиск. Деякі експерти та політики вже прокоментували цей інцидент у своїх соцмережах.

Микола Давидюк, політолок, у програмі  «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ» порівняв ці «обшуки» з тими, що відбувалися у 2019 році, коли ОПУ керував Андрій Богдан.

«Якщо тоді (у 2019 – ред.) було насправді протистояння політичне, то зараз якраз таки включили силову машину. Уся кількість обшуків, які зараз тривають у всіх КП міста, а також ці, скажімо так, обшуки “в будинку, а не у квартирі”. Усі розуміють, із яким натяком була зроблена ця так звана помилка. Думаю, що все це – спроби чинити певний тиск. За ситуацією однозначно потрібно слідкувати, адже силові тиски насправді чинилися востання за часів Януковича. А це, зі свого боку, та практика, від якої українці вже відвикли, адже політики її вже давно не використовували. Тому це протистояння частково можна назвати частковим протистоянням у межах президентської виборчої компанії», – зазначив Микола Давидюк.

Окрім цього, політолог припустив, що країні може бути вигідно запустити справу проти Кличка під час того, як усі більш зацікавлені гучною справою Медведчука.

«Якби вся країна обговорювала тільки одну ситуацію, то це були б зовсім інші політичні акценти. Відтак, зараз можна якраз таки проводити паралельно ці операції», – пояснив Микола Давидюк.

На думку політолога, зараз Віталію Кличку та його команді потрібно демонструвати повну прозорість, адже все ж таки в деяких КП є ганебні прояви не найкращої поведінки чиновників. Відтак, меру столиці необхідно бути відкритим у походженні своїх фінансів тощо.

«Я думаю, що найгірший наслідок від цього для населення – пошумлять, а потім буде перерозподіл між своїми чи домовленості сторін. А другий сценарій – політичне протистояння аж до президентських виборів. Третій сценарій – більш жорсткі, силові події. Однак вважаю, що останній варіат є зараз найменш реалістичним», – зазнасив Микола Давидюк.

Відтак, обшуки, які відбулися сьогодні, на думку політолога, є спробою тиску та натяки щодо того, які сценарії можуть розвиватися.

Цікаво, що Олесь Маляревич, депутат Київради від фракції «Удар», вважає, що такими обшуками центральна влада дискредитує міську владу, адже так фактично зупиняються всі господарські процеси в столиці.

«У КМДА є структура, яка називається “Внутрішній контроль та аудит”, яка постійно перевіряє всі підприємства. Я знаю, що всі дуже уважно ставляться до того, щоб у підприємства все відбувалося законно. Попри це, інколи знаходять ймовірні правопорушення. Усі факти щодо цих можливих правопорушень передаються правоохоронним органам, які вже можуть розглядати ці справи та передавати їх до суду. Зараз фактично вони взяли ті документи, які їм надала КМДА, й прийшли з обшуками, щоб знайти ці ж документи», – розповів Олесь Маляревич.

Водночас депутат наголосив, що не вірить у те, що правоохоронці сьогодні прийшли нібито не до мера, а поверхом нижче.

«Не знати правоохорним органам, де мешкає мер столиці? Я в це не вірю. Це точно не збіг. Це якась така гра, яка завдає шкоди репутації Києва», – наголосив Олесь Маляревич.

Денис Ярославський, правознавець, зазначив, що в усіх обшуках, які нещодавно відбулися в столиці, є політичні цілі, адже Віталій Кличко є не просто мером міста, фігурою політичного масштабу.

«Питання корупції, звичайно, має місце в будь-якому місті-мільйоннику. Однак щодо Віталія Кличка можливі й інші мотиви, адже в ЗМІ наразі ходять чутки про те, що мер Києва планує балотуватися в президенти країни. Відтак, це могло насторожити посадовців на Банковій. Я завжди проти таких показових обшуків. Думаю, що мета обшуків, із якими сьогодні прийшли до мера – показати сам факт дискредитації міського голови, що ось у нього проводять обшуки», – наголосив правознавець.

Також Денис Ярославський розповів, що будь-які дії правоохоронців, на кшталт обшуків у будинку мера, можна розцінювати як незаконне кримінальне переслідування, за яке доведеться відповідати в межах Кримінально-процесуального кодексу України.

Ігор Рейтерович, політолог, впевнений, що міській владі не потрібно боятися таких нібито обшуків, а навпаки слід усіляко допомагати правоохоронцям, щоб довести, що все насправді чесно та відкрито.

«Ми маємо зараз дві позиції. Правоохоронці кажуть, що вони вже давно готували матеріали та розслідували ці справи. З іншого боку, як мені відомо, столична влада ніколи нічого не приховувала. Я думаю, що ці всі дії – частинки великого ланцюга, спрямованого на посилення позиції центральної влади в столиці України», – розповів політолог.

Окрім цього, Ігор Рейтерович наголосив на тому, що нібито дії Банкової можуть бути спричинені конкуренцією між президентом України та мером Києва через рейтинг довіри, який зараз на боці Кличка.

Зі свого боку Валерій Калнаш, журналіст, вважає обшуки в столиці запрошенням до перемовин від центральної влади для міської влади.

«Ці обшуки – такий натяк Кличку про те, що з Банковою потрібно розмовляти. Можливо, це вже друга стадія. Першу ми вже, можливо, пройшли, коли нардепи серйозно обговорювали питання про зміну Закону про столицю й про ситуацію розділення повноважень голови КМДА та мера столиці. Якщо підсумувати те, що зараз розповсюджують депутати “Слуги народу”, то так, Банкова боїться Кличка. Зокрема боїться можливої участі мера Києва в президентських виборах, коли б вони не відбулися», – зазначив Валерій Калнаш.

Журналіст також підкреслив на важливості рейтингу довіри українців, який очолює Віталій Кличко.

«Коли Кличко говорить про тиск, то я йому вірю. Адже він знає більше, ніж я. Він трактує ці події так, як вони відбуваються безпосередньо з ним», – наголосив Валерій Калнаш.

Фото: фейсбук