Науковці виявили, що COVID-19 вражає нирки і сприяє утворенню рубців на тканинах.

Про це свідчать дані дослідження, яке опублікували у науковому журналі Cell Stem Cell.

За даними дослідження, коронавірус вражає нирки, сприяє утворенню рубців на тканинах і може спричинити фіброз.

“Фіброз нирки, або рубцювання, є серйозним довгостроковим наслідком, який може виникнути практично після будь-якої травми нирки та корелює з функцією нирок. Наша робота показує, що ниркові рубці виникають у пацієнтів з COVID-19, що пояснює, чому вірус може викликати порушення функції нирок, як показано в інших дослідженнях”, – зазначила співавторка дослідження Катаріна Раймер.

У дослідженні науковці з університетської клініки RWTH Uniklinik у Німеччині та медичного центру Radboudumc у Нідерландах аналізували тканини нирок пацієнтів із COVID-19, які потрапили до відділення інтенсивної терапії.

У хворих виявили рубцювання тканини, на відміну від пацієнтів з реанімації, які мають інфекції легенів не внаслідок COVID-19. Далі дослідники намагалися встановити, що саме стало причиною пошкодження нирок і чи може це бути прямий вплив вірусу, незалежно від системного запалення.

Щоб виявити причину пошкодження нирок, учені виростили в лабораторії та інфікували SARS-CoV-2 міні-нирки, які називаються органоїдами. Це дозволило науковцям аналізувати прямий вплив вірусу на клітини нирок, незалежно від потенційних ефектів на кшталт імунної відповіді.

Дослідники виявили рубцювання органоїдів нирок та інші явища, які сприяють процесу утворення рубців. “Інфіковані органоїди нирок показують, що вірус безпосередньо викликає пошкодження клітин, незалежно від імунної системи.  Завдяки цій роботі ми знайшли шматок головоломки, який показує шкідливий вплив вірусу на організм”, – зауважила співавторка дослідження Джитске Янсен.

Нагадаємо, нещодавно у МОЗ пояснили, чому Covid-19 небезпечний для онкопацієнтів.

Фото: pixels