Мінкульт оприлюднив покроковий план відновлення. Роботи можуть початися не раніше середини жовтня.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко розповів, яка ситуація наразі з костелом святого Миколая у Києві, який постраждав від пожежі, і що потрібно зробити для старту відновлювальних робіт. Про це очільник МКІП написав у Facebook.

  • Мінкульт та Держмистецтво розробили покровий план подальших дій згідно із законом та дотриманням питань безпеки робіт в будівлі.
  • Наразі свій висновок готує ДСНС. Це підстава для замовлення експертної оцінки масштабу матеріальних збитків.
  • Нацполіція проводить слідство про причини загоряння.
  • Після цього, стан костелу мають оцінити експерти. Вони визначать розмір нанесеної шкоди, скільки необхідно виділити на протиаварійні роботи та ремонт.

За попередньою оцінкою фахівців – на відновлювальні роботи в середині костелу знадобиться від 75 млн грн. До суми, які збирає бізнес, решту потрібних коштів обіцяє надати держава. Зокрема, на фасадний ремонт – 148 мільйонів гривень.  

За словами Ткаченка, кошти, які перерахували (і перерахують) бізнеси та юридичні/фізичні особи, підуть саме на протиаварійні роботи. Тобто на ліквідацію наслідків пожежі всередині костелу.

Наразі на рахунку Національного будинку органної та камерної музики України 5,8 млн грн.

Першочерговий план дій:

  • Отримати акт ДСНС щодо пожежі.
  •  Експертиза завданих пошкоджень.
  • Створення робочої групи при Міністерстві, до якої входитимуть представники ГО, бізнесу тощо. Аби контролювати використання коштів за цільовим призначенням і дотримання законодавства України.

Загалом всі роботи над костелом поділяються на 3 етапи:

  • Протиаварійні. Термінові, як ліквідація наслідків пожежі.
  • Орган. Наразі Мінкульт веде переговори із виробником щодо розробки максимально релевантної заміни органу. Його відновлюватимуть не за благодійні внески. Крім того його розташування має бути окремо погоджено з релігійною громадою РКЦ.
  • Реставраційні роботи фасаду. За словами Ткаченка, кошти на це вже є, але роботи не розпочаті через затримку тендерних процедур. Вони будуть відновлені після з’ясування ступеня пошкодження будівлі.

“На жаль, почати ремонт всередині одразу завтра ми не можемо. При всьому бажанні та навіть за наявністю повної суми. У першу чергу ми маємо отримати висновки ДСНС та експертизу, що саме з пошкодженого і в якому порядку потрібно ремонтувати”, — пояснив Ткаченко.

За його словами, потрібно переконатися, що високі температури не спричинили прихованих тріщин чи змін геометрії конструкцій. Крім того, без оцінки та через неправильну послідовність робіт можливе руйнування стін/стелі тощо.

“Це надзвичайно кропітка робота, на якій потрібен час. Адже вона прямо стосується безпеки перебування всередині”, — зазначив міністр.

Розпочати протиаварійні роботи планують від середини жовтня.

Куди направлятимуться кошти буде доступно на лендінгу, де кожен зможе переглянути перебіг подій: http://st.nicholas.tilda.ws/#rec353395662.

Разом з тим міністр підтвердив, що костел таки передадуть католикам: “Передача костелу громаді РКЦ вже погоджена урядом минулого року за узгодженим алгоритмом”, – відмітив Ткаченко.

Нагадаємо, 3 вересня пізно ввечері у Києві спалахнув костел святого Миколая. Загоряння виникло в органі під час репетиції. Внаслідок масштабної пожежі постраждало внутрішнє оздоблення храму на першому та другому поверхах, також згорів унікальний орган.

Фото: Фейсбук